Artykuły

Uzdrowiska w Polsce, czyli gdzie jechać na rehabilitację?

Europa się starzeje. Coraz więcej ludzi na wakacje będzie jeździć nie po to, by zaszaleć na desce, skoczyć na bungee czy zdobywać kolejne górskie szczyty.

Europejscy emeryci będą chcieli zażyć wypoczynku w spokojnym, niewielkim miasteczku, przy okazji regenerując swoje zdrowie korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt uzdrowisk o świetnym, zachodnim standardzie. Na czym korzystają nie tylko zagraniczni goście, ale i my. Jakie polskie uzdrowisko wybrać?

Górskie początki
Najstarsze polskie uzdrowiska znaleźć można w Sudetach. Dobroczynne właściwości tamtejszych wód wykorzystywano już w średniowieczu, a od XVII wieku przyjeżdżali tu władcy z całej Europy. W Kotlinie Kłodzkiej położone są Kudowa, Polanica i Duszniki, co roku wręcz oblegane przez letników. Miejscowości bogate są w lecznicze źródła, idealne dla mających problemy z układem krążenia, mających problemy reumatologiczne czy ortopedyczne. Nieco więcej spokoju można zaznać w pobliski Lądku czy Świeradowie. Oczywiście uzdrowiska znajdują się również w tatrach, najwyższych polskich górach. Rabka znana jest przede wszystkim jako kurort dziecięcy, wspomagający leczenie chorób układu oddechowego, przemiany materii, kardiologicznych i narządów ruchu.

Uzdrowiska nad morzem
Łagodny morski klimat i sławetny jod to warunki idealne dla kuracjuszy. Zwłaszcza, że pod nosem szum morza i rozgrzany do białości piasek… Nadbałtyckie uzdrowiska mają długie tradycje, a wiele z nich było znanych w całej Europie. Kto dziś pamięta, że niewielki Dziwnów nazywano niegdyś Perłą Bałtyku? Położone na wyspie Wolin Świnoujście ma idealne warunki do leczenia chorób reumatologicznych, kardiologicznych, endokrynologicznych, skóry i nadciśnienia. Podobnie w pobliskim, choć mniej znanym Kamieniu Pomorskim. Sanatoria znajdują się także w Międzyzdrojach, choć miasteczko nie ma już formalnie statusu uzdrowiska. Największym polskim kurortem jest natomiast słynący z borowin i nadmorskich solanek Kołobrzeg. Tamtejsze sanatoria leczą choroby układu oddechowego, krążenia, ruchu i zaburzenia odżywiania.

Słone centrum Polski
Dzięki budowie geologicznej, w centrum Polski znajduje się kilka opartych na złożach solankowych uzdrowisk. Do najpopularniejszych należy Ciechocinek, z tworzącymi specyficzny mikroklimat tężniami. Miejscowymi solankami leczy się choroby układu ruchu, nerwowego, krążenia, dróg oddechowych i choroby metaboliczne. Podobny profil leczenia ma pobliski Inowrocław, który pozazdrościł mniejszemu Ciechocinkowi tężni i… wybudował swoje.

Uzdrowiska wśród mazurskich jezior
Kurorty kryją się także na północnym-wschodzie Polski, w jej zielonych płucach. Tutejsze uzdrowiska nie mają jeszcze zabójczej popularności, która sprawia, że ilość kuracjuszy wielokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców. Tym bardziej warto tu się wybrać. W Gołdapi leczy się choroby narządów ruchu, reumatologiczne i dróg oddechowych, a także depresje i nerwice. Augustów swoje lecznice właściwości zawdzięcza lasom iglastym, których olejki eteryczne działają bakteriobójczo. Leczy się tu przede wszystkim choroby ortopedyczne i naczyniowe.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. wikipedia