Artykuły

Wakacje nad Bałtykiem

Jednym z najpopularniejszych celów wyjazdów wakacyjnych jest niezmiennie od wielu lat wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Atmosfera panująca w niewielkich miejscowościach pozwala skutecznie oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, natomiast osoby poszukujące nocnego życia w akompaniamencie szumu fal również znajdą coś dla siebie. Gdzie najlepiej wybrać się na wakacje nad Bałtykiem?

Dokąd nad Bałtyk?

Bałtyk, choć nie należy do najcieplejszych europejskich mórz, posiada bardzo liczne grono swoich miłośników, którzy wybierają je o wiele chętniej niż przyjaźniejsze pod względem temperatury wody Morza Śródziemnego. Wybrzeże Bałtyku należące do Polski liczy około 500 kilometrów, a jego najprostszy, zwyczajowy podział wyróżnia Pobrzeże Szczecińskie, Koszalińskie oraz Gdańskie.

Wolin i Uznam, czyli Świnoujście i Międzyzdroje

Pobrzeże Szczecińskie, leżące w północno-zachodniej części kraju, swój wyjątkowy charakter zawdzięcza między innymi wyspom Wolin oraz Uznam. Właśnie tutaj swoje ujście ma Odra, druga najdłuższa polska rzeka, która w swoim dolnym biegu dzieli się na Pianę, Dziwną oraz Świnę. Tej ostatniej swoją nazwę zawdzięcza Świnoujście, słynące z najwyższej w Polsce latarni morskiej, terminalu promowego, a także wspaniałego mikroklimatu i cennych wód mineralnych.

Wśród atrakcyjnych miejscowości Pobrzeża Szczecińskiego wyróżnia się także Międzyzdroje, będące jednym z najpopularniejszych kurortów tego regionu, pełnego pięknych willi i ekskluzywnych hoteli. Występujące w tym miejscu wody mineralne i złoża borowiny pozwoliły na utworzenie obiektów uzdrowiskowych. Po relaksie na plaży lub w gabinecie odnowy warto wybrać się do pobliskiego Rezerwatu Żubrów, na spacer Promenadą Gwiazd lub zaszyć się w klimatycznej kawiarence.

Mniejsze miejscowości Pobrzeża Szczecińskiego

Z korzystnego wpływu wód leczniczych można korzystać także w Kamieniu Pomorskim, położonym bezpośrednio nad Zalewem Kamieńskim. Głównym zabytkiem tego miasta jest romańsko-gotycka bazylika, w której odbywają się koncerty na XVII-wiecznych organach. W odległości 10 kilometrów od Kamienia Pomorskiego znajduje się Dziwnów, który może poszczycić się zwodzonym mostem.

Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych, w których wakacje nad Bałtykiem z pewnością będą udane, należy także Pobierowo z okalającym sosnowym lasem, Niechorze z górującą nad nim piękną latarnią, ponadto Rewal, Pogorzelica czy Mrzeżyno, a także niewielki Trzęsacz, który swoją sławę zawdzięcza historycznym ruinom kościoła na szczycie imponującego klifu.

Po zdrowie do Kołobrzegu

Pobrzeże Koszalińskie obejmuje środkową część wybrzeża Morza Bałtyckiego. Na obszarze tego regionu znajduje się Kołobrzeg, będący nie tylko miastem portowym, ale również największym nadmorskim uzdrowiskiem w kraju. Beztroskie kąpiele słoneczne czy kuracje poprawiające samopoczucie z pewnością urozmaici rejs na statku wycieczkowym lub podziwianie panoramy miasta, nad którym dumnie góruje ratusz oraz zabytkowa, gotycka bazylika.

W dalszej części Pobrzeża Koszalińskiego można wypoczywać w mniejszych miejscowościach, takich jak Ustronie Morskie położone na wyjątkowo urwistym klifie, Sarbinowo, Chłopy, Łazy czy Dąbki. Do szczególnie atrakcyjnych miejsc należy zaliczyć również Darłówek z najniższą na wybrzeżu latarnią morską oraz jedyny w Polsce rozsuwanym mostem z wieżą kontrolną.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons