Artykuły

Wczasy w Polsce

Decydując się na spędzenie urlopu w Polsce, większość osób wybiera miejsca już sprawdzone, w których udało im się efektywnie wypocząć w poprzednich latach.

Niemniej jednak trzeba przyznać, że nasz kraj, choć bywa niedoceniany, należy do niezwykle atrakcyjnych turystycznie. Ogrom możliwości powoduje, że może w tym roku warto na nowo zweryfikować własną koncepcję wczasów w Polsce?

Wczasy nad Morzem Bałtyckim

Jednym z niekwestionowanych polskich atutów jest położenie nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Linia brzegowa znajdująca się w granicach administracyjnych kraju liczy około 500 kilometrów, więc nie tylko miłośnicy tego regionu, ale również osoby, które dotąd tych terenów nie odwiedzały, z pewnością znajdą coś dla siebie. Co oferują turystom nadbałtyckie miejscowości?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o pięknych piaszczystych plażach, które kuszą spragnionych błogiego lenistwa i amatorów słonecznych kąpieli. Natomiast pasjonaci pływania i innych sportów wodnych niezrażeni niezbyt wysoką temperaturą Bałtyku chętnie wyruszają na podbój morskich fal. W niewielkiej odległości od brzegu podziwiać można przede wszystkim windsurferów, natomiast na szerokich wodach królują statki wycieczkowe, jachty oraz łodzie motorowe.

Spędzając wczasy w Polsce w jednej z nadmorskich miejscowości można również wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, doskonalić umiejętności jeździeckie, a także zapewnić sobie dodatkową dawkę adrenaliny i spróbować swoich sił na paralotni. Ponadto niektóre miasta, takie jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg, mogą poszczycić się walorami uzdrowiskowymi, dzięki czemu podczas urlopu można też zadbać o własne zdrowie.

Mazurska propozycja wczasów w Polsce

Wśród miłośników wodnych aktywności ogromną popularnością cieszą się także Mazury. Region, który może pochwalić się imponującą liczbą 4 tysięcy jezior, jest doskonale przygotowany na przyjęcie turystów, chcących spędzić wczasy pielęgnując swoje sportowe pasje w otoczeniu wspaniałej przyrody, z dala od miejskiego zgiełku. Nad mazurskie akweny ściągają przede wszystkim żeglarze, ale również amatorzy windsurfingu, kajakarstwa oraz liczący na wspaniałe trofea wędkarze.

Okoliczne lasy pełne są pieszych, rowerowych i konnych szlaków, umożliwiających odkrywanie dzieł matki natury, w wielu przypadkach objętych ochroną. Ponadto Mazury mogą pochwalić się także bardzo atrakcyjnym obliczem kulturalnym. Kalendarium wydarzeń obfituje w wydarzenia sportowe, muzyczne oraz artystyczne, cieszące się ogólnopolską sławą.

Wczasy w Polsce po góralsku

Jednak wczasy w Polsce to nie tylko morze i jeziora, ale także góry. Sudety i Karpaty każdego roku goszczą wielu miłośnicy wędrówek, którzy oczarowani malowniczymi krajobrazami dzielnie przemierzają kolejne trasy pełne osobliwości przyrodniczych pieszo lub na dwóch kółkach. Poza wycieczkami po rozległych pasmach i ukrytych między nimi dolinach, regiony te stwarzają doskonałą możliwość uprawiania wspinaczki górskiej.

Wczasy w jednej z sudeckich lub karpackich miejscowości to także wyjątkowa okazja na poznanie lokalnej kultury i tradycji, bardzo mocno zakorzenionej w świadomości rdzennych mieszkańców. Pobyt w polskich górach można z powodzeniem połączyć z poprawieniem stanu zdrowia, ponieważ panujący w wielu miejscach niezwykły mikroklimat o leczniczych właściwościach oraz występujące złoża mineralne przyczyniły się do powstania uzdrowisk.

Chociaż wiele osób podczas letniego wypoczynku ani myśli o zwiedzaniu, nie można nie wspomnieć o rozsianych po całym kraju cennych zabytkach, będących swoistym świadectwem jego burzliwej historii. Ta przysłowiowa wisienka na torcie to idealne uzupełnienie możliwości, z jakich można korzystać, decydując się na spędzenie wczasów w Polsce.

oprac. Ewa Majchrzak, fot. wikimedia commons