Artykuły

Władysławowo - szeroka plaża i moc atrakcji

Nadmorskie Władysławowo to brama do Mierzei Helskiej. Miasteczko samo w sobie jest jednak świetnym miejscem do wypoczynku. Ogromny port, szeroka plaża i moc atrakcji sprawiają, że nie można się tu nudzić.

Plaża we Władysławowie
Choćby nie wiadomo czym mieszkańcy Władysławowa starali się skusić turystów do odwiedzenia ich miasta, największą atrakcją turystyczną pozostanie miejscowa plaża. Przez niektórych uważana jest za najlepszą na polskim wybrzeżu. Szeroka, niezwykle czysta, z równym i bezpiecznym brzegiem cieszy się niezmienną popularnością miłośników plażowania. Szczęśliwcy w morzu odnajdą bałtycki skarb – bursztyn. Podczas nadmorskich spacerów warto też wybrać się pod latarnię morską na Rozewiu – najbardziej wysuniętym na północ skrawku Polski.

Promenada Gwiazd Sportu
Wzorem Międzyzdrojów, Torunia i Gdańska własnej alei gwiazd doczekało się także Władysławowo. Rokrocznie w sierpniu w mieście odbywa się Festiwal Sportu, któremu towarzyszy uroczyste odsłanianie gwiazd upamiętniających polskich sportowców. Obecnie na promenadzie znajduje się niemal 50 mosiężnych gwiazd, wśród nich te poświęcone Irenie Siewińskiej, Kazimierzowi Deynie czy Robertowi Korzeniowskiemu.

Wieża widokowa
Nad Władysławowem góruje potężna wieża, często mylona z kościelną dzwonnicą. Nie jest to jednak część kościoła, a Dom Rybaka – wybudowany w połowie lat pięćdziesiątych gmach hotelu robotniczego. Dziś znajduje się tu urząd miasta i przychodnia lekarska, a najwyższe piętra to punkt widokowy, z którego turyści podziwiać mogą okolicę. Koszt biletu to od 6 do 15 zł.

Lunapark
W samym centrum Władysławowa, zaraz przy Domu Rybaka, w sezonie funkcjonuje lunapark. Znaleźć można tu wszystko, co w wesołym miasteczku być powinno – od diabelskiego młyna, przez kolejki, wirówki aż po kino 3D. Organizowane są także efektowne pokazy kaskaderów motocyklowych i samochodowych. Najtańsze karuzele kosztują ok. 5 – 10 zł, droższe atrakcje to koszt kilkudziesięciu złotych. Podobną w stylistyce atrakcją jest położony przy Centralnym Ośrodku Sportu jarmark, w którym kupić można mydło i powidło.

Muzea i wystawy
Od kilkunastu lat w wieży Domu Rybaka funkcjonuje prywatne Muzeum Motyli. Ekspozycja to setki pięknych, nierzadko unikalnych motyli oraz skarbnica wiedzy na ich temat. Bilety kosztują 5 – 6 zł. Po mieście krąży też wystawa „Pająki świata”, gdzie oglądać można kilkadziesiąt okazów tych groźnych stworzeń. W położonym nieco na uboczu, niewielkim domku mieszkał niegdyś generał Józef Haller. Dziś zorganizowano w nim Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii. W porcie zaś znajduje się zaaranżowany na muzealną placówkę kuter rybacki, na którym można poznać warunki życia ludzi morza.

Kościół NMP
Zbudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uważany jest za perłę architektury sakralnej. Wysoka dzwonnica pełni dodatkowo funkcję punktu widokowego. Miejscowa parafia słynie przede wszystkim z ewangelizacyjnych imprez, z letnimi koncertami „Ichtis” na czele, podczas których prezentowana jest muzyka chrześcijańska.

oprac. Krzysztof Lepczyński, fot. stockvault