Artykuły

Wycieczka do Janowa Lubelskiego

Ta niewielka, malownicza miejscowość położona jest w otoczeniu słynnego kompleksu Lasów Janowskich objętego programem ochrony środowiska „Natura 2000”.

Znajdujący się nieopodal zalew jest popularnym wśród mieszkańców Janowa i okolic łowiskiem oraz dobrze zlokalizowanym ośrodkiem rekreacyjnym.

Warto także wspomnieć o atrakcyjnej lokalizacji miasteczka. Przez Janów Lubelski przebiega europejska trasa nr 19, łącząca Sankt Petersburg z Budapesztem a także droga krajowa nr 74 prowadząca do przejścia granicznego w Zosinie. Tym, co czyni miasto jeszcze bardziej unikalnym jest renesansowa zabudowa odzwierciedlająca plan „miasta idealnego”, podobny do tego, z którym spotkamy się np. będąc w Zamościu.

Jak spędzić czas w Janowie Lubelskim?

Ciekawą propozycją dla osób lubiących aktywny wypoczynek jest możliwość wybrania się na rowerową wycieczkę jedną z kilku tras rowerowych wiodących po Lasach Janowskich.

Wyprawa do Leśnego Skarbca przebiega m.in. przez miejscowości Porytowe Wzgórze, Momoty Górne i Łążek Ordynacki. Trasa rozpoczyna się na Rynku Starego Miasta w Janowie Lubelskim. Trasa ta obfituje w wiele zabytków architektury oraz Mijając rezerwat „Szklarnia” będziemy mogli przyjrzeć się hodowli konika biłgorajskiego – najlepiej przyglądać się z ustawionej obok wybiegu wieży widokowej.

Szlak Glinianych Garnków rozpoczyna się na placu targowym w Janowie Lubelskim, obok rzeki Białki. Jego długość to ok. 15km. Z uwagi na tematykę szlaku, przejeżdżając nim koniecznie odwiedźmy zagrodę garncarską przy gospodarstwie agroturystycznym Elżbiety Kurzyny, pracownie garncarskie Adama Żelazko, Mieczysława Żelazko czy Henryka Kurzyny oraz pracownię kaflarską.

W Janowie Lubelskim znajduje się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji który regularnie organizuje różnego rodzaju imprezy sportowe. Do ośrodka należy otwarta w 2008r. pływalnia „Otylia” gdzie znajduje się basen sportowy z sześcioma torami o parametrach olimpijskich. Jeżeli planujemy dostarczyć nieco „wodnych atrakcji” naszym dzieciom, zabierzmy je na brodzik wyposażony w dwa bicze wodne oraz małą zjeżdżalnię. Janowski MOSIR przewidział dla gości również atrakcje takie jak siłownia, kręgielnia, gabinet odnowy biologicznej oraz możliwość skorzystania z oferty jaskini solnej.

Co warto zwiedzić?

15 kilometrów od Janowa Lubelskiego znajduje się Porytowe Wzgórze. Podczas II wojny światowej partyzanci stoczyli tam jedną z największych na polskich ziemiach bitew. Teren ten obejmuje rezerwat przyrodniczy Lasy Janowskie. W 1994r. utworzono tam Leśny Kompleks Promocyjny.

Również zabytki sztuki sakralnej znajdujące się w Janowie zasługują na uwagę. Najważniejszym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej mieszczące się w dawnym zespole klasztornym dominikanów wybudowanym w XVII wieku. Na sanktuarium składają się kościół pw. Św. Jana Chrzciciela, klasztor oraz dzwonnica.

Również społeczność żydowska wpisała się do historii tego miasta. W roku 1652 Jan Zamoyski wydał przywilej na osiedlanie się osób narodowości żydowskiej oraz uprawianie przez nie handlu i rzemiosła rzeźnickiego, krawieckiego i kuśnierskiego. Przez 15 lat osoby te miały być zwolnione z opłacania podatków. Będąc Janowie Lubelskim możemy odwiedzić miejsca związane z kulturą żydowską – Synagogi przy ul. Bożnicznej oraz przy ul. Długiej, cmentarze zlokalizowane przy ul. Wojska Polskiego oraz przy ul. 1 Maja, a także Rzeźnię rytualną usytuowaną naprzeciwko synagogi przy ul. Bożnicznej.

oprac. Dorota Cholewa, fot. Rynek w Janowie (wikipedia)