Artykuły

Z wizytą w Chorzowie

Śląsk to nie tylko kopalnie i fabryki. Choć przemysł odgrywa niewątpliwie ogromną rolę w życiu Ślązaków, nie zapominajmy o bogatej tradycji i kulturze tego regionu.

Chcąc wybrać się na jej spotkanie pojedźmy do Chorzowa. Kilka dni spędzonych w tym mieście pozwoli nam dowiedzieć się jak na co dzień żyją mieszkańcy miasta uchodzącego za „lokalny ośrodek gospodarczy i kulturalny”.

Park Etnograficzny w Chorzowie

Górnośląski Park Etnograficzny jest miejscem, w którym zetkniemy się z zabytkami pochodzącymi nawet sprzed trzech wieków. Park czynny jest przez okrągły rok, jednak w miesiącach od listopada do kwietnia obowiązują tam tzw. dni spacerowe (bez zwiedzania wnętrz). Pierwsze obiekty zostały przeniesione do Skansenu w roku 1964, obecnie znajduje się w nim 6 wystaw stałych oraz wystawy czasowe i tzw. wystawy do wypożyczenia. Stałymi eksponatami są m.in. dziewiętnastowieczne maszyny i urządzenia używane na wsi, najpiękniejsze powozy i sanie pochodzące z dworów i bogatszych gospodarstw z obszaru Górnego Śląska oraz wystawa dotycząca ginących zawodów, takich jak np. bednarstwo, gonciarstwo czy plecionkarstwo.

Oaza zieleni na Górnym Śląsku

W tym najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju odnajdziemy ponad 600ha zieleni i miejsca stworzone wprost do wypoczynku. Park śląski, bo o nim mowa, zlokalizowany jest dokładnie na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic. Jego dużą część zajmują tereny leśne, znajdziemy też dużo powierzchni parkowych. Jedną z większych atrakcji jest możliwość ujrzenia przy okazji wizyty w parku także mieszkańców ZOO. Obok zwierząt, które zasiedliły park w sposób naturalny (dzięcioły, kuropatwy, słowiki i zające) mieszkają tutaj gatunki tak egzotyczne jak żyrafy, kangury czy antylopy.

Najmłodszych zafascynuje tzw. kraina dinozaurów, ekspozycja będąca początkowo jedyną tego typu wystawą w kraju. Znajdziemy tam podobizny szesnastu gatunków dinozaurów.

Planetarium – tylko dla najmłodszych?

Atrakcje takie jak planetarium dedykuje się zazwyczaj głównie dzieciom. Nie bez powodu – wizyta w planetarium może zapaść w pamięć nawet na bardzo długo. Pamiętajmy jednak, że nie ma żadnych ograniczeń wiekowych co do odwiedzin tego miejsca, mogą więc być one fascynującą przygodą bez względu na wiek odwiedzających. Będąc w obiekcie zobaczymy wiele ciekawych wystaw (m.in. planetoidy, znaki zodiaków). Na piętrze znajduje się taras widokowy będący jednocześnie olbrzymim zegarem słonecznym.

Największą atrakcją są oczywiście organizowane tam seanse. W przestronnej sali projekcyjnej będziemy mogli zobaczyć 40 minutowe pokazy o tematyce takiej jak „Niebo nad Śląskiem”, „Kosmiczne Głazy”, „Widok nieba w różnych krajach” czy „Era statków kosmicznych”. Fascynatów nauk geograficznych z pewnością zaciekawi fakt, że w podziemiach planetarium znajduje się udostępniona do zwiedzania stacja sejsmologiczna. Na zgromadzonych tam sejsmogramach można zobaczyć m.in. zapisy wstrząsów górniczych.

To oczywiście nie koniec chorzowskich atrakcji. Jeśli przyjechaliśmy do miasta w celach rozrywkowych, możemy skorzystać także z oferty Wesołego Miasteczka, pójść na spektakl do jednego z wielu teatrów, wybrać się na krytą pływalnię, lub… wziąć udział w meczu żużlowym „z prawdziwego zdarzenia”.

oprac. Dorota Cholewa, fot. Marcin Szala (wikimedia commons)