Artykuły

Zdrowy wypoczynek nad morzem

Kojący szum morza wykorzystywany jest na całym świecie w stanach podenerwowania, stresu czy też napięcia.

Naukowo udowodniono zbawienny wpływ odgłosów przyrody na nasz stan psychiczny. Z tego powodu w miejscach wywołujących u większości osób dyskomfort lub zdenerwowanie (takich, jak gabinety medyczne czy też wnętrza wind) często spotkamy się z odpowiednią plażową charakteryzacją oraz odgłosami fal, mew. 

Jeśli jeszcze dorzucimy do tego zapach morza, ciepło piasku oraz rozgrzewające promienie słońca na naszej twarzy, uzyskujemy definicję zdrowego wypoczynku.

Co składa się na zdrowy wypoczynek?
Jeśli chcemy naładować baterie, ożywić ciało i umysł, powinniśmy skupić się podczas naszych wczasów na:
- zdrowej, zróżnicowanej diecie (także przyjmowanie posiłków o stałych porach)
- aktywności fizycznej (w zależności od wieku i kondycji powinniśmy dawkować sobie intensywność. Na przykład dla osób w jesieni swoich lat, zamiast roweru i biegania
- nordic walking)
- zdrowym klimacie (z dala od wielkich aglomeracji, najlepiej w okolicy dużych zbiorowisk leśnych, daleko od węzłów komunikacyjnych)
- komforcie mieszkania (dla różnych ludzi oznacza on co innego. Nie musi to być jacuzzi, sauna czy SPA. W zupełności wystarczy wygodne łóżko w drewnianym domu z kominkiem)

Jakich miejsc powinniśmy unikać, a jakich nie?
Zatłoczone plaże pełne rozwrzeszczanych, niepilnowanych dzieci, ostrych kamieni, czy też nieposiadające zacienionych miejsc, definitywnie nie powinny być celem naszych wakacji jeśli potrzebujemy wypocząć. Istnieje wiele małych, niepopularnych miejscowości, na których odnajdziemy spokój i relaks.

Czasami dotarcie do takich miejsc będzie wymagało większego trudu czy też sprytu. Jeśli jednak nie brak nam zaparcia, proponujemy wypoczynek na zachodnim wybrzeżu, np. w Pustkowie, Chłopach, Pobierowie czy też Sarbinowie. Sprawę ułatwi w takich przypadkach rezygnacja z lokum zadaszonego na rzecz starego, sprawdzonego namiotu. Oczywiście, jeśli nie zwracamy uwagi na owady, wilgoć czy też brak wygodnego łóżka...

(jz)