Artykuły

Zielone wzgórza nad Soliną

Sama nazwa niedużej wsi położonej w województwie podkarpackim stanowi dla siebie markę. Zielone wzgórze tej urokliwie ulokowanej przystani turystycznej są miejscem, z którego szczególnie powinniśmy być dumni. Zamiast zabierać swoją rodzinę nad zatłoczone roznegliżowanymi rodakami morze, gdzie każdy z zawiścią walczy o kawałek plaży dla siebie, spakujmy plecaki i wyruszmy pociągiem wraz z najbliższymi do miejsca, w którym rzeczywiście można się zrelaksować i wypocząć.

Bieszczadzka miłość

Bieszczady wyzwalają w człowieku równie gwałtowne emocje, co pierwszy pocałunek. Rozkoszujemy się każdą spędzoną w nich nanosekundą. Kiedy zaś opuścimy jej granice rozpamiętujemy czas w nich spędzony z równie wielkim poruszeniem, co emocje towarzyszące pierwszemu zakochaniu. Sporą część terenów Soliny zajmują parki krajobrazowe: Doliny Sanu oraz Ciśnińsko-Wetliński, dostarczające przyjezdnym wiele godzin przyjemnej wędrówki.

Wewnątrz zapory

Miejscowość oferuje również bardzo ciekawą i cieszącą się niesłabnącą popularnością wyprawę, zwiedzenie zapory od wnętrza. Zaproszenie do zapoznania się z tajemnicami działania elektrowni wodnej trzeba przyznać jest niecodzienne.

Warto więc skorzystać z tej możliwości, traktując ją po części jak wycieczkę edukacyjną, po części zaś jako przygodę odkrywania tajemnic skrywanych przez wielkie betonowe monumenty zaadaptowane przez wyrozumiałą matkę naturę.
Chcąc zwiedzić Elektrownię wodną Solina wraz z wnętrzem największej zapory betonowej w Polsce należy zgłosić się telefonicznie lub osobiście w Centrum Informacyjnym Energetyki Odnawialnej znajdującej się przed bramą główną elektrowni (tel. 13 492 12 75).

Ośrodek sportów wodnych

Solina jest ośrodkiem sportów wodnych i przystanią dla statków spacerowych. Znajduję się tu dwa zbiorniki wodne. Rozlewające się szeroko jezioro Solińskie oraz jezioro Myczkowieckie, te duże akweny zasilają, wraz z pomniejszymi dopływami, wody rzeki San i Solinki. Silnie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów jest otoczenie jeziora Solińskiego, mieści się tu kilka ośrodków rekreacyjnych. Kursują tutaj statki spacerowe z Soliny i statek Tramp z Polańczyka. Dzięki nim turyści mogą poznać najciekawsze zakątki tego malowniczego akwenu.

Atrakcje wodne

Możliwość kąpieli istnieje na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Uprawiane jest tutaj żeglarstwo i windsurfing, wykazać możemy się również podejmując wyzwanie przemierzenia jeziora kajakiem. Na terenie miejscowości działa kilka wypożyczalni ze sprzętem wodnym. W ich ofercie znajdują się między innymi: łodzie wiosłowe, rowery wodne, kajaki, canoe oraz deski windsurfingowe .

Dla wielbicieli adrenaliny

Dla tych, których nie przekonuje piękno przyrody, a wyjazd uznają za udany jedynie wtedy, gdy zakosztują ekstremalnych przeżyć, polecamy spróbowanie takich atrakcji jak przeprawa quadami. Możliwe jest także wypróbowanie samochodu 4×4, paintballu, parasailingu, zorbingu, czy nurkowania. Dostępne są także zajęcia linowe, piknikowe atrakcje sprawnościowe, rejsy statkami, jazda na skuterach śnieżnych, jazda na skuterach wodnych, holowanie banana lub koła oraz loty szybowcowe.

oprac. Beata Pawlicka, wikimedia commons