Andrychow

Andrychow

Andrychow

Andrychów to ośrodek turystyczny mieszczący się nad rzeką Wieprzówką u podnóża Pańskiej Góry. Miasto leży w Kotlinie Andrychowskiej będącej częścią Beskidu Małego, pomiędzy Kętami a Wadowicami. Z uwagi na swoje położenie, walory turystyczne i dużą liczbę atrakcji jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Sercem andrychowskiej starówki jest niewielki rynek, dookoła którego znajdują się kamienice z przełomu XIX/XX wieku. Z tutejszych domów podcieniowych zachował się do dziś niestety tylko jeden, w którym obecnie znajduje się piekarnia. W centrum mieści się też godny uwagi Zamek Andrychowski (Pałac Bobrowskich), kiedyś otoczony parkiem dworskim, dziś zaadaptowanym na Park Miejski.

Klasycystyczny, murowany dwór był nazywany zamkiem już w XVIII w. z uwagi na swój obronny charakter. Dawniej otaczały go trzy stawy oraz fosa, odbył się tu nawet jeden ze zjazdów Konfederacji Barskiej. W XIX w. pałac rozbudowano, dodając mu dwa skrzydła tak, że całość zyskała kształt podkowy. Środkowa część jest ozdobiona portykiem z czterema kolumnami, budowla posiada również basztę.

Otaczający go Park Miejski został niedawno odnowiony. Znajduje się tu stary drzewostan, w tym pomniki przyrody oraz nowe założenia zieleni i architektury parkowej, fontanny, rzeźby i punkty gastronomiczne. Jest też staw z wysepką (Ptasia Wyspa), w okolicy którego można obserwować ok. 30 gatunków ptactwa wodnego. W parku znajduje się również kościół pod wezwaniem św. Macieja Apostoła z 1646 roku.

Andrychów posiada też sporo atrakcji dla turystów preferujących wypoczynek aktywny. Znajduje się tu duży wybór szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, warto wybrać się na Leskowiec czy Groń Jana Pawła II, na przełęcz Kocierską lub do Świnnej Poręby.

W mieście znajduje się nowoczesny kompleks odkrytych basenów ze zjeżdżalniami, placami zabaw, czy boiskami do piłki plażowej, są korty tenisowe, boiska, lodowisko. Dodatkową atrakcją mogą być parki rozrywki mieszczące się w pobliskim Inwałdzie.

Baza noclegowa i gastronomiczna Andrychowa jest rozbudowana i dostosowana do potrzeb odwiedzających, obejmuje szeroki zakres obiektów od kwater prywatnych i barów po drogie hotele SPA i restauracje.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: