Biala Podlaska

Biala Podlaska

Biala Podlaska

Biała Podlaska to miasto w województwie lubelskim, leżące na wschodnim krańcu Polski. W podaniach historycznych Biała Podlaska była wzmiankowana po raz pierwszy w połowie XIV wieku, natomiast za założyciela miasta uznawany jest Piotr Janowicz - wojewoda trocki i hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Atrakcje turystyczne Białej Podlaskiej

Wśród największych atrakcji Białej Podlaskiej wymienić należy przede wszystkim cenne zabytki, takie jak zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów z pierwszej połowy XVII wieku, który był jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych na terenie ówczesnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kompleks ten obejmuje pozostałości dawnego zamku, w którym oprócz fortyfikacji zachowały się również brama i wieża wjazdowa, trzy oficyny, wieżyczka wschodnia oraz kaplica pw. św. Jozafata. W 2015 roku pojawiły się pogłoski o pomysłach odbudowy rezydencji, które zakładały utworzenie w zamku centrum biznesowo-konferencyjnego.

Zwiedzając Białą Podlaską warto zwrócić uwagę także na znajdujące się w centrum miasta eklektyczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku oraz późnobarokowy kościół Narodzenia NMP. W gronie miejsc wartych odwiedzenia wyróżnia się też Muzeum Południowego Podlasia, Plac Wolności, pełniący niegdyś funkcję rynku miejskiego, oraz gmach dawnej Akademii Bialskiej, wzniesiony w 1628 roku.

Z kolei spragnionym kontaktu z naturą polecić można wycieczkę po okolicach Białej Podlaskiej oraz do Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Nie mniej powodów do zadowolenia będą mieli amatorzy aktywnego wypoczynku, którzy mogą skusić się na wycieczkę pieszą lub rowerową po terenach okalających miasto, spływ kajakowy rzeką Krzną czy choćby spacer we wspomnianym już zespole pałacowo-parkowym Radziwiłłów bądź alejkami jednego z innych parków miejskich. W Białej Podlaskiej prężnie działają również galerie i ośrodki kultury, a ponadto organizowane są spektakle teatralne i imprezy cykliczne.

Noclegi w Białej Podlaskiej

Poszukujący noclegu w Białej Podlaskiej mogą wybierać między innymi spośród licznych hoteli, w tym również prezentujących wysoki standard zakwaterowania. Nocleg w Białej Podlaskiej oferują także kameralne kwatery prywatne oraz hostele.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: