Bydgoszcz

Bydgoszcz

Stolica województwa kujawsko-pomorskiego, położona u ujścia Brdy do Wisły. Prawdopodobnie na przełomie X/XI istniał tu warowny gród. Natomiast miasto istnieje od XIV wieku.

W XV-XVI wieku była dużym ośrodkiem handlu zbożem i solą na szlaku wiślanym. Niewątpliwie ważnym impulsem do rozwoju było otwarcie Kanału Bydgoskiego w 1774 roku.

Współcześnie Bydgoszcz jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, akademickim i administracyjnym.
Centrum układu miejskiego stanowi czworoboczny rynek. Niedaleko od rynku wznosi się późnogotycka fara świętych Mikołaja i Marcina z XV wieku, z poźnorenesansową kaplicą Świętego Krzyża z XVII wieku. Zespoły klasztorne Klarysek z XVI-XVII wieku są cennymi zabytkami. Dawny klasztor Klarysek jest siedzibą Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, z największą w kraju kolekcją obrazów tegoż malarza.

Z licznych niegdyś magazynów zbożowych nad brzegami Brdy przetrwały tylko trzy obiekty: spichrz tzw. holenderski z XVIII wieku i dwa spichrze wielokondygnacyjne z I połowy XIX wieku.
Warto zwiedzić Bydgoską Wenecję, czyli zespół architektoniczny Starego Miasta, przylegający do odnogi Brdy, zwanej Młynówką. Ta ceglana architektura dawnej portowej części miasta i jej specyficzna atmosfera budzi również skojarzenia z Amsterdamem.

Na uwagę zasługuję Bydgoska Aleja Zasłużonych, nieżyjących już bydgoszczan, którzy swoimi czynami lub godną naśladowania postawą odegrali niebagatelną rolę w historii miasta. Warto wymienić Jerzego Adamskiego, Stefana Balcera, Walerię Drygałę czy Teodora Gajewskiego.

Miasto posiada trzy trasy zwiedzania z podziałem na strefy: Stare Miasto, Śródmieście i W meandrach Brdy.

W okolicach Bydgoszczy wiele znakowanych tras pieszych i rowerowych.
Godnym polecenia jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek z hipodromem, wyciągiem narciarskim, torem saneczkowym oraz Ogrodem Botanicznym i Ogrodem Fauny Polskiej.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża