Bytom

Bytom

Bytom

Bytom jest miastem w województwie śląskim, leżącym na Wyżynie Śląskiej, którego dzieje sięgają już XI wieku. Choć Bytom często bywa postrzegany wyłącznie przez pryzmat swojej przemysłowej przeszłości, miasto to może poszczycić się naprawdę wieloma cennymi zabytkami i atrakcjami.

Co warto zobaczyć w Bytomiu?

Mimo że historia Bytomia rozpoczęła się jeszcze w średniowieczu, najpiękniejsze pamiątki pozostawił po sobie XIX i początek XX wieku. Miasto przeżyło wówczas prawdziwy rozkwit - zaczęto nawet nazywać je Małym Wiedniem. Wszechobecne bogactwo uwidaczniało się między innymi w architekturze powstających w tym okresie kamienic i gmachów użytku publicznego, które reprezentowały wszystkie style i tendencje w budownictwie XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Bytomska architektura należy do najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych w Polsce - można tu podziwiać budowle utrzymane zarówno w duchu neoromanizmu, neogotyku, neorenesansu, neobaroku czy neoklasycyzmu, jak i secesji oraz modernizmu. Choć najmniej śladów pozostawiło po sobie średniowiecze, w mieście udało się zachować układ urbanistyczny pochodzący właśnie z tego okresu.

Oddech wielowiekowej historii można poczuć między innymi na bytomskim rynku, który przez stulecia był sercem miasta. Wśród najcenniejszych zabytków Bytomia wymienia się również kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będący najstarszą budowlą w mieście, a ponadto Plac Klasztorny, kościół pw. Ducha Świętego, Plac Grunwaldzki oraz mury obronne, które wzniesiono w ostatnich latach XIII wieku.

Nie sposób też nie wspomnieć o przemysłowej przeszłości Bytomia. Chętni na poszukiwanie jej śladów muszą zobaczyć przede wszystkim gmach Elektrociepłowni Szombierki, uznawany za jeden z najpiękniejszych, monumentalnych budynków przemysłowych, szyb Krystyna, będący jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Bytomia, oraz dawną kopalnię Rozbark, we wnętrzach której obecnie mieści się Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark.

Bytom słynie także z najstarszej na świecie wciąż czynnej kolei wąskotorowej, istniejącej od 1853 roku. Podczas podróży kolejką, na liczącej 21 kilometrów trasie, możemy zobaczyć między innymi wspomnianą Elektrociepłownię Szombierki, lokomotywownię w Karbiu, dawny kamieniołom w Blachówce czy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Gdzie spać w Bytomiu?

Noclegi w Bytomiu oferują między innymi komfortowe hotele, a ponadto przytulne pensjonaty i kameralne kwatery prywatne. Nocleg w Bytomiu możemy też zarezerwować w cieszących się coraz większym uznaniem hostelach.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Zabytki przemysłowe Bytomia

    Added: 2017-06-01
    Zabytki przemysłowe Bytomia

    Bytom może poszczycić się wyjątkowo długą historią - początki miasta sięgają jeszcze XI wieku, natomiast pierwsze wzmianki o nim pochodzą z lat 1123-1125. Jednak jednym z kluczowych momentów w dziejach Bytomia była pierwsza połowa XIX wieku.

    See more