Bytow

Bytow

Bytow

Bytów to niewielkie miasto na Kaszubach, leżące około 50 kilometrów od Słupska, posiadające typowo turystyczny i wypoczynkowy charakter. Jeziora, lasy, pola i łąki, będące stałym elementem bytowskiego krajobrazu, oraz otaczające miasto rezerwaty przyrody tworzą wymarzone warunki do wypoczynku, w tym również aktywnego.

Jednak Bytów to nie tylko piękne okolice i widoki. To także niezwykle interesujące, zabytkowe miasto pełne różnych ciekawostek wartych poznania. Pierwsze wzmianki o Bytowie pochodzą z XII wieku - wówczas w tym miejscu istniał pomorski gród, który został zdobyty przez Bolesława Krzywoustego. Następnie został zajęty przez Krzyżaków, zaś w 1346 roku otrzymał prawa miejskie.

Pozostałością panowania zakonu na tych ziemiach jest zamek, który Krzyżacy wznieśli na przełomie XIV i XV wieku. Dziś w jego odnowionych wnętrzach mieści się hotel z restauracją oraz Muzeum Zachodniokaszubskie, które zajmuje najstarsze skrzydło zamku, zwane Domem Zakonnym. W muzeum prezentowane są eksponaty związane z kulturą Kaszubów Bytowskich oraz dwoma najważniejszymi dla zamku okresami: panowaniem Krzyżaków, przypadającym na XV wieku, oraz książąt pomorskich, którzy władali tymi ziemiami na przestrzeni XVI i XVII wieku.

Zamek krzyżacki to najbardziej rozpoznawalny, niemniej nie jedyny zabytek Bytowa. Warte zobaczenia jest również śródmieście z zespołem kamienic mieszczańskich z końca XVIII wieku oraz utrzymanych w eklektycznym stylu budynków z XIX wieku. Charakterystycznym elementem tej części miasta jest ponadto gotycka wieża kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku.

Ciekawym punktem na mapie Bytowa jest także most kolejowy nad rzeką Borują z 1884 roku, którego konstrukcja wzorowana jest na rzymskich akweduktach. Most opiera się na sześciu ceglanych, łukowych przęsłach, które z kolei stoją na granitowych podporach. U szczytu most zdobiony jest rzeźbionymi herbami.

Nie można też nie wspomnieć o Szlaku Elektrowni Wodnych w dorzeczu rzeki Słupi. Obejmuje on zespół czterech hydroelektrowni z przełomu XIX i XX wieku wraz z tworzącymi cały system kanałami, jeziorami, budynkami, zaporami oraz podziemnymi sztolniami.

fot. Polska z drona

  1. Artykuły: