Charzykowy

Charzykowy

Charzykowy to niewielka, ale malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Charzykowskim, usytułowana w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Nazwa Charzykowy pochodzi od nazwy osobowej Charzyk. Zapis pojawił się pierwszy raz w XVI wieku.

Wioska znana jest z żeglarstwa. To tu powstało pierwsze na ziemiach polskich Towarzystwo Żeglarskie, powstałe z inicjatywy Ottona Weilandta. Było to w roku 1919.

Dziś miejscowość znana jest jako ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy.
Corocznie odbywają się tu koncerty folklorystyczne, gdzie zespoły z całej w strojach ludowych prezentują pieśni i tańce ze swojego regionu.
Inną, znaną imprezą, związaną z kultywowanymi wciąż tradycjami żeglarskimi jest festiwal piosenki Shanties.

Niedaleko od wioski znajduje sie Jezioro Charzykowskie, drugie pod wzgledem wielkości jezioro w Borach Tucholskich.

Wioska tętni życiem głównie latem, ale i w inne pory roku nie bywa tu nudno. Liczne imprezy ściągają tu wielu turystów zarówno z okolicznych miejscowości, jak i z najodleglejszych części Polski. Ci ostatni związani są najczęsciej ze sportami wodnymi, które uprawia się na jeziorach, głównie zaś z żeglarstem.

W związku z częstymi wizytami gości z innych regionów znajdują się tu liczne prywatne pensjonaty, hotele, ośrodki wypoczynkowe. Do dyspozycji turystów jest tu także kąpielisko wodne, gdzie miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć sprzęt.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża