Chmielno

Chmielno

Chmielno

Chmielno to duża, kaszubska wieś w województwie pomorskim, leżąca w odległości niespełna 10 kilometrów od Kartuz. Chmielno doskonale odnajduje się w roli miejscowości wypoczynkowej, która swoją stale rosnącą popularność zawdzięcza przede wszystkim niezwykle malowniczemu usytuowaniu i bliskości cennych walorów przyrodniczych.

Atrakcje turystyczne Chmielna

Chmielno położone jest na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorami Białym i Kłodno, w niewielkiej odległości od jeziora Raduńskiego Dolnego. Takie usytuowanie sprawia, że miejscowość jest idealną propozycją na urlop dla amatorów długich spacerów, pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych czy rozmaitych sportów wodnych, a także spragnionych bliskiego kontaktu z naturą.

Podczas pobytu w Chmielnie warto także zarezerwować trochę czasu na spotkanie z historią i kulturą - w miejscowości bowiem wciąż żywe i starannie pielęgnowane są najróżniejsze kaszubskie tradycje. Nie sposób też nie wspomnieć, że w Chmielnie znajduje się słynny warsztat garncarski rodziny Neclów, która od kilku już pokoleń para się tym rzemiosłem. W miejscowości założono ponadto Zespół Pieśni i Tańca "Chmielanie", który od 1984 roku popularyzuje kaszubską kulturę ludową zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

W Chmielnie warto zobaczyć również kościół parafialny z połowy XIX wieku oraz Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, w którym możemy nie tylko poznać historię rodziny, podziwiać wyroby powstałe na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci czy odkryć tajemnice funkcjonowania warsztatu, ale także wziąć udział w profesjonalnych warsztatach i stworzyć własne naczynie na kole garncarskim.

W miejscowości znajdują się ponadto Izba Pamięci prof. Juliusza Studnickiego - polskiego malarza, rysownika i pedagoga, grodzisko na przesmyku lądowym pomiędzy jeziorami Białym i Kłodno, będące pozostałością po dawnym grodzie lub osadzie obronnej, oraz Park Kamienny - punkt widokowy nad jeziorem Kłodno.

Noclegi w Chmielnie

Noclegi w Chmielnie oferują przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, zdobywające coraz większe uznanie w oczach turystów oraz kwatery prywatne i pokoje gościnne, przyciągające kameralną atmosferą. Planując nocleg w Chmielnie możemy też zdecydować się na komfortowy pensjonat lub przestronny apartament, idealne dla osób ceniących wygodę i swobodę.

fot. Wikipedia

  1. Artykuły: