Cracow

Cracow

Cracow

Kraków, dawna stolica Polski leży nad rzeką Wisłą w województwie małopolskim. To drugie pod względem wielkości miasto w kraju. Jest bardzo popularnym ośrodkiem turystycznym nie tylko w Polsce, ale też w Europie, co roku przyjeżdża tu rzesza turystów z całego świata. Zabytkowe centrum oraz dzielnicę Kazimierz już w latach 70. XX w. wpisano na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Nazwa miasta, według przekazu pochodzi od legendarnego księcia Kraka, który miał założyć gród na Wzgórzu Wawelskim, do dziś na terenie miasta znajduje się kopiec Kraka, tak jak i pozostałe kopce: Kościuszki czy Piłsudskiego, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów.

Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza historyczna wzmianka o Krakowie pochodzi z dokumentu Dagome iudex z ok. 992 roku. W 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy z żoną (św. Kingą) nadali miastu przywilej lokacyjny. Powstał wtedy układ urbanistyczny centrum oparty o model szachownicy. Koronacja Władysława Łokietka, która miała miejsce w roku 1320 w Katedrze Wawelskiej nie tylko zakończyła rozbicie dzielnicowe, ale też ustanowiła Kraków miastem koronacyjnym królów Polski. Do 1795 r. mieściła się tu stolica Polski, a do dziś miasto jest nekropolią królów. Działa tu również najstarszy w kraju uniwersytet, który jako Akademia Krakowska (dziś Uniwersytet Jagielloński) został powołany do życia w 1364 przez króla Kazimierza Wielkiego. Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej jest siedzibą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie sposób wymienić wszystkich zabytków Krakowa, jednak będąc tu z pewnością nie można ominąć wspaniałego Rynku Głównego z imponującym Kościołem Mariackim (w którym znajduje się słynny ołtarz Wita Stwosza), najstarszym w mieście niewielkim kościołem św. Wojciecha, Sukiennicami i wieżą ratuszową. Jest on otoczony zabytkowymi kamienicami, w których mieszczą się muzea, sklepy oraz liczne kawiarnie i restauracje. Warto przejść się Drogą Królewską - obok pozostałości dawnych murów miejskich, Barbakanu i bramy Floriańskiej, przez rynek i ulicę Grodzką - prosto na Zamek Królewski na Wawelu, a później na spacer bulwarami nadwiślańskimi (zwraca tu uwagę jeden z symboli Krakowa - ulubieniec dzieci - ziejący prawdziwym ogniem potężny smok).

Koniecznie trzeba też wybrać się do dawnej dzielnicy żydowskiej Kazimierz, gdzie poza zabytkami i historią, czeka na turystów niezliczona ilość kawiarni, restauracji, cukierni i pubów.

Zarówno Rynek jak i Kazimierz nigdy „nie zasypiają” dlatego warto wybrać się na nocny spacer, kiedy pięknie oświetlone miasto wygląda naprawdę bajkowo.


fot. Panorama Krakowa (wikipedia)

 1. Artykuły:

 2. Podziemia Rynku Głównego w Krakowie

  Added: 2017-06-28
  Podziemia Rynku Głównego w Krakowie

  Podziemia Rynku Głównego w Krakowie to stosunkowo nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który został oddany do użytku w 2010 roku po trwających pięć lat archeologicznych pracach badawczych. Wejście do mieszczącego się cztery metry pod powierzchnią rynku muzeum znajduje się w Sukiennicach.

  See more

 3. Rynek Główny w Krakowie

  Added: 2017-06-28
  Rynek Główny w Krakowie

  Historia Rynku Głównego w Krakowie sięga połowy XIII wieku, kiedy to został on wytyczony na mocy dokumentu lokacyjnego wydanego przez Bolesława Wstydliwego. Mający 40000 mkw plac jest jednym z największych rynków w Europie. Z każdego boku wychodzą po trzy ulice, większość z nich jest prostopadła choć część została dostosowana do przedlokacyjnej zabudowy miasta.

  See more