Kluszkowce

Kluszkowce

Kluszkowce

Kluszkowce to popularna wieś letniskowa położona w województwie małopolskim, w gminie Czorsztyn. Leży w dolinie strumienia Kluszkowianka, w gorczańskim paśmie Lubania.

Z uwagi na bliskość Zalewu Czorsztyńskiego i prężnie działającą stację narciarską, wieś cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Wody pięknie położonego zalewu zachęcają do kąpieli i odpoczynku. W okolicy znajduje się centrum sportów wodnych, jest tam wypożyczalnia sprzętu wodnego, a nawet przystań dla jachtów.

Największą tutejszą atrakcją jest góra Wdżar, która tętni życiem niezależnie od pory roku. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy preferują czynny wypoczynek. Działa tu letni tor saneczkowy, park linowy, a znajdujący się tu kamieniołom nadaje się do wspinaczki. Można też wybrać spacer przyrodniczą ścieżką edukacyjną, której trasa obfituje we wspaniałe krajobrazy. Nieopodal, przy karczmie Strusia Koliba znajduje się mini ZOO.

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą odwiedzić Joy Ride Bike Park, oferuje on trasy (Downhill, A-Line i Free ride) o różnym poziomie trudności, w tym również dla początkujących, można też umówić się z instruktorzem jazdy ekstremalnej. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów zjazdowych i górskich. W okolicy przebiega też sporo tradycyjnych szlaków rowerowych. Wdżar jest również popularnym miejscem wśród paralotniarzy.

Mieści się tu popularny ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski, który posiada łącznie 4500 m tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na terenie Ośrodka dostępne są wyciągi krzesełkowe i orczykowe, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego oraz bogate zaplecze gastronomiczne.
Stoki są oświetlone, jest też duży bezpłatny parking. Dookoła góry Wdżar biegnie też ok. 5 km trasa do narciarstwa biegowego.

Położenie czyni Kluszkowce idealną bazą wypadową do pobliskich miejscowości. Blisko stąd do Czorsztyna, Niedzicy, Szczawnicy czy Krościenka. Niedaleko stąd też do granicy ze Słowacją.

Noclegi na terenie wsi dostępne są głównie w prywatnych kwaterach i pensjonatach.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: