Koniakow

Koniakow

Koniakow

Koniaków to najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim. Leży w województwie śląskim na terenie Śląska Cieszyńskiego. Z uwagi na swoje położenie oferuje niezapomniane widoki na okolicę. Razem z sąsiadującymi miejscowościami turystycznymi, Istebną i Jaworzynką składają się na tzw. Beskidzką Trójwieś.

Miejscowość znana jest przede wszystkim z kultywowania tradycyjnego rękodzieła. Tutejsze koronki, znane są w całej Polsce, a nawet na świecie i nie mają sobie równych. Na terenie wsi bez problemu można kupić koronkowe wyroby, w tym również oryginalną bieliznę. Okazją do spotkania a tutejszym folklorem i sztuką ludową są też organizowane na miejscu imprezy, podczas, których można podziwiać tutejszą muzykę, pieśni czy stroje regionalne. Na terenie wsi znajduje się też Muzeum Koronki.

Jednak wieś ma do zaoferowania znacznie więcej, piękna przyroda i zachwycające krajobrazy zachęcają do wycieczek po okolicznych wzniesieniach i dolinach, a gęsta sieć szlaków turystycznych umożliwia wybranie wędrówki dopasowanej do naszej kondycji i możliwości. Przechodzą tędy również oznakowane trasy rowerowe, w tym (czerwony) Główny Karpacki Szlak Rowerowy.

Koniaków leży na zboczu Ochodzitej, na której szczyt wiedzie asfaltowa droga. Warto się tam wspiąć gdyż to właśnie stąd można podziwiać jedna z najrozleglejszych panoram całych Beskidów Zachodnich. Pod szczytem znajduje się karczma regionalna serwująca góralskie posiłki.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z pobliskiego parku linowego, kortu tenisowego, czy ścieżek do Nordic Walkingu, zimą natomiast sprawdzi się tutejsza oferta wyciągów narciarskich i tras biegowych.

Wyciąg narciarski Ski Ochodzita dysponuje trasami średnio trudnymi oraz łatwymi, dlatego świetnie nadaje się również dla początkujących narciarzy oraz mniejszych dzieci. Jest tu też potrzebne zaplecze: wypożyczalnia, szkółka narciarska oraz bar.

Niedaleko stąd do Zwardonia i Milówki, a od Żywca, czy Wisły dzieli Koniaków zaledwie 30 minut jazdy samochodem.

źródło: wikipedia

  1. Artykuły: