Krynica-Zdroj

Krynica-Zdroj

Krynica-Zdroj

Krynica-Zdrój nazywana też nieoficjalnie Krynicą Górską, to bardzo popularne wśród turystów i kuracjuszy miasto w województwie małopolskim. Leży w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Miejscowość jest ważnym ośrodkiem lecznictwa sanatoryjnego, jego początki na tym terenie sięgają końca XVIII w. Leczone są tu choroby układu krążenia, czy moczowego. W mieście znajdują się liczne pijalnie wód mineralnych, niektóre mają za sobą bardzo długi okres działania i znajdują się w historycznych budynkach.

Do uzdrowiska przyjeżdżało wielu sławnych gości, bywali tu m.in.: Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Konstanty Ildefons Gałczyński, czy Václav Havel. I choć dzisiaj uzdrowiska okres swojej największej świetności mają już za sobą, to Krynica wciąż się rozwija i nie traci na popularności. Przybywa również miejsc specjalizujących się w odnowie biologicznej, ośrodków spa i salonów urody.

Miasto stanowi świetną bazę wypadową w okoliczne góry, jest też bardzo czynnie działającym
ośrodkiem sportów zimowych. Najbardziej znana jest oczywiście wśród miłośników szusowania po stokach. Na Słotwinach i Jaworzynie znajduje się stacja narciarska. Blisko stąd też do licznych wyciągów stacji Dwie Doliny Muszyna -Wierchomla.

Nie brakuje też specjalnie wyznaczonych malowniczych tras do jazdy na nartach biegowych, obejmujących Krynicę i jej okolice. Sa też wypożyczalnie sprzętu i szkoły narciarstwa biegowego a nawet specjalna szkółka dla dzieci.

Zainteresowani znajdą tu też odpowiednie szlaki do wycieczek na skiturach. W okolicy Jaworzyny Krynickiej znajdują się trasy przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych skiturowców. I w tym przypadku sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Nie każdy wie, że Krynica-Zdrój jest też kolebką polskiego saneczkarstwa. Już na samym początku XX w. powstała tu pierwsza sekcja saneczkarska. Działająca tu obecnie całoroczna Sankostrada ma długość 1 km i jest jednym z najdłuższych torów saneczkowych w Polsce.

W Krynicy można też spróbować jazdy na skuterach śnieżnych, czy wybrać się na lodowisko. W sezonie letnim do dyspozycji mamy: parki linowe, paintball, jazdę konną, Nordic Walking i wiele innych atrakcji. Istnieje tu też kilka muzeów, jednym z bardziej znanych jest mieszczące się przy Bulwarach Dietla Muzeum Nikifora.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: