Lidzbark Warminski

Lidzbark Warminski

Lidzbark Warminski

Lidzbark Warmiński leży w widłach rzeki Łyny i jej dopływu Symsarny w województwie warmińsko-mazurskim, na pograniczu Pojezierza Mazurskiego. Do XIX wieku był stolicą Warmii.

Miasto zachwyca swoim malowniczym położeniem między krętymi rzekami, wśród wzgórz i jezior. Region, na którym się znajduje z uwagi na nieskażone przemysłem powietrze jest częścią "Zielonych Płuc Polski". Jest też jednym z niewielu miast w Polsce mogącym używać oznaczenia Cittaslow (Miasto Dobrego Życia). Wspaniałe warunki dla turystyki, rekreacji i wypoczynku sprawiają, że jest idealnym miejscem na urlop.

Okolica na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom czynnego wypoczynku, dając im ogrom możliwości spędzania aktywnie urlopu. Przez miasto przebiegają znane szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe, a nawet kajakowe. Choćby Kopernikowski prowadzący z Olsztyna do Fromborka, czy Szlak Zamków Gotyckich.

Znajdujący się tu czarny szlak umożliwia spacer po najciekawszych zakątkach miasta, warto nim dotrzeć na Górę Krzyżową, z której można podziwiać zachwycającą panoramę miasta i okolicy. Miłośnikom bardziej ekstremalnych przygód jej zbocza umożliwiają uprawianie rowerowego crossu, rozgrywane są tu nawet zawody w kolarstwie górskim. Na południowym stoku góry znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych „Krzyżowa Góra”, są tu 2 wyciągi narciarskie z trasami o różnym stopniu trudności, tor saneczkowy oraz skocznia narciarska. Jest też trasa dla miłośników narciarstwa biegowego. Malownicza rzeka Łyna to z kolei popularny szlak kajakowy.

Nie można też pominąć tutejszych zabytków, z których najbardziej znanym jest gotycki Zamek Biskupów Warmińskich, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce (Szlak Zamków Gotyckich). Przebywał tu Mikołaj Kopernik, ale też Ignacy Krasicki, czy Napoleon Bonaparte.

Warto też zobaczyć: kolegiatę św. Piotra i Pawła wraz z klasztorem i wikarówką, ratusz i zabytkowe kamienice w rynku, czy gotycką Wysoką Bramę.

Co roku są tu organizowane Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, na których spotykają się największe gwiazdy kabaretu.

fot. Polskazdrona.pl

  1. Artykuły:

  2. Zamek Biskupów Warmińskich

    Added: 2017-03-08
    Zamek Biskupów Warmińskich

    Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim to jeden z cenniejszych zabytków w Polsce. Należy do popularnego Szlaku Zamków Gotyckich. Przebywał tu Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, czy Napoleon Bonaparte.

    See more