Lodz

Lodz

Lodz

Łódź większości osób kojarzy się z przemysłem włókienniczym - obraz ten utrwaliła powieść Władysława Reymonta „Ziemia obiecana”, a następnie jej ekranizacja w reżyserii Andrzeja Wajdy - oraz z ulicą Piotrkowską. I choć wielu łodzian z takim uproszczeniem może się słusznie nie zgadzać, to trudno też zaprzeczyć, że te dwa elementy mocno wpływają na wizerunek miasta.

Łódź przez długi czas była osadą typowo rolniczą i do końca XVII rozwijała się jako miasteczko rolnicze. Co ciekawe, była Łódź własnością kościelną, konkretnie należała do biskupstwa włocławskiego. W XIX wieku, gdy miasto trafiło do tzw. okręgu przemysłowego, zmienił się jego charakter.

Powstały tu ośrodki przemysłu tkackiego i sukienniczego, a rozwój miasta znacząco przyspieszył. Budowano fabryki, napływowa ludność stanowiła tanią i bardzo potrzebną siłę roboczą. Zaczęły też powstawać prawdziwe fortuny. Ducha tamtych czasów nadal chyba najlepiej oddaje wspomniana powieść Reymonta „Ziemia obiecana” oraz film Andrzeja Wajdy o tym samym tytule.

O Łodzi często mówi się miasto czterech kultur. Ma to związek z przemysłowym okresem i dynamicznym rozkwitem tego miejsca. Mieszkańcami byli zarówno Żydzi, Niemcy, Rosjanie, jak i Polacy. Ta mieszanka kultur i zwyczajów odcisnęła się na charakterze Łodzi. I choć kres temu położyła II Wojna Światowa, to echa wielokulturowości nadal są widoczne w różnych miejscach: cmentarz żydowski, fabryka Izraela Poznańskiego, Biała Fabryka Ludwika Geyera, pałac Scheiblera, cerkiew św. Aleksandra Newskiego i wiele innych.

Co w Łodzi warto zobaczyć? Oczywiście ulicę Piotrkowską, jedną z najlepiej rozpoznawalnych ulic w Polsce. Ma ona ponad cztery kilometry długości i jest najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Warte zobaczenia są wille i pałace, a także domy i kamienice z okresu przemysłowego (szlak architektury przemysłowej i dzielnica Księży Młyn). W miejscu dawnej fabryki Izraela Poznańskiego powstał kompleks Manufaktura - centrum kultury, rozrywki i handlu. W Białej Fabryce L. Geyera mieści się Muzeum Włókiennictwa. No i oczywiście cmentarz żydowski, który jest największą nekropolią żydowską w Europie. Chowano tu zarówno łódzkich przemysłowców, lekarzy, prawników, artystów, jak i żydowską biedotę. Łącznie na cmentarzu jest 180 tys. nagrobków.

fot. wikipedia

 1. Artykuły:

 2. Księży Młyn

  Added: 2017-03-13
  Księży Młyn

  Księży Młyn to coś znacznie więcej niż pofabryczna dzielnica. To przede wszystkim miasto w mieście, autentyczny i oryginalny teren z doskonale zachowanym duchem i klimatem dziewiętnastowiecznej Łodzi.

  See more

 3. Manufaktura

  Added: 2017-03-13
  Manufaktura

  Powstała w miejscu dawnego kompleksu fabrycznego należącego do Izraela Poznańskiego łódzka Manufaktura aspiruje do bycia nowym sercem miasta. To nie tylko olbrzymie centrum handlowe (jedno z największych w Polsce), ale także miejsce wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

  See more

 4. Ulica Piotrkowska

  Added: 2017-03-13
  Ulica Piotrkowska

  Ulica Piotrkowska jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną w Polsce. Ma ona ponad cztery kilometry długości, co czyni ją jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jest to także najbardziej reprezentacyjny punkt na mapie miasta i jedna z jego głównych wizytówek.

  See more