Lomza

Lomza

Łomża położona jest nad rzeką Narew, wraz z całą Ziemią Łomżyńską leży w obszarze Zielonych Płuc Polski, obszaru zaliczanego do ostatnich w Europie terenów o nieskażonej przyrodzie i unikalnych walorach krajobrazowych.
Łomża leży na wyjątkowo pięknej skarpie, wokół niepowtarzalnych obszarów bagiennych z unikalna florą i fauną. Od strony południowo - wschodniej z miastem sąsiaduje rezerwat przyrody, który stał się podstawą do utworzenia Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Miasto i jego okolice stanowią doskonałą bazę dla tych, którzy potrafią docenić niepowtarzalną przyrodę.
Łomża liczy ponad 60 tys. mieszkańców i odgrywa rolę ośrodka przemysłowego i usługowego dla okolicznych wsi. Miejscowy browar produkuje kilka gatunków piwa.

Mimo wojennych zniszczeń częściowo zachowała się zabytkowa zabudowa z XIX- wiecznymi kamienicami. Jedną ścianę rynku stanowi szereg domów z arkadami, których szerokie fasady są zwieńczone na przemian półokrągło i trójkątnie.

Na południe od rynku wznosi się późnogotycka Katedra św. św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela. W nawie zachowały się sklepienia gwieździsto- sieciowe, a w południowej kaplicy kryształowe. W kościele katedralnym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej, koronowany w Łomży 4.06.1991 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jednym z najważniejszych walorów turystycznych Łomży jest położenie miasta nieopodal Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, w pobliżu Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, uznanych za osobliwość przyrodniczą w skali Europy. W bliskim sąsiedztwie jest chroniony krajobraz Równiny Kurpiowskiej i Doliny Narwi oraz rezerwaty przyrody w gminach Łomża, Nowogród i Zbójna. Walory przyrodnicze, środowiskowe zachęcają do odpoczynku z dala od gwarnych i hałaśliwych ośrodków. Kto szuka ciszy, spokoju, czystego powietrza - nie rozczaruje się. Tutaj czas płynie wolniej, a siły szybciej się regenerują.
O wyjątkowości walorów turystycznych Łomży stanowią zasoby środowiska naturalnego, w tym parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, rzeki i doliny rzeczne, fauna i flora. Tutaj są szlaki turystyki wodnej - na Biebrzy, Narwi i Pisie. W pobliżu miasta znajdują się średniowieczne grodziska w Starej Łomży, Wiźnie, Samborach. Warto wybrać się do leżących nieopodal Nowogrodu, Wizny, Drozdowa, Szczepankowa.
Na wysokim brzegu Narwi 15 km na północny zachód od Łomży znajduje się Nowogród, w którym można zobaczyć zabytki pochodzące z wiosek kurpiowskich, ubogich, lecz wyróżniających się oryginalną kulturą. Jest to jeden z najstarszych skansenów w Polsce, otwarty w 1927 roku.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża