Miedzybrodzie Zywieckie

Miedzybrodzie Zywieckie

Miedzybrodzie Zywieckie

Międzybrodzie Żywieckie to wieś turystyczno-letniskowa w województwie śląskim, leżąca na stokach Beskidu Małego nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Sztuczne jezioro powstałe dzięki wybudowaniu na Sole Zapory „Porąbka” sprawia, że jest to idealne miejsce na odpoczynek i relaks. Zalew i okolica daje wiele możliwości miłośnikom aktywnego wypoczynku, można tu pływać, uprawiać sporty wodne (w miejscowych wypożyczalniach sprzętu bez trudu można zaopatrzyć się w rowery wodne, kajaki i łódki), czy łowić ryby. Wędkarze cenią różnorodność gatunkową jeziora żyją tu m.in. szczupaki, sandacze, pstrągi, karpie, czy sumy. Okoliczne plaże są świetnym miejscem na rodzinny wypoczynek, znajdują się tu również place zabaw, bary, restauracje oraz campingi. Po jeziorze odbywają się rejsy stateczkiem wycieczkowym podczas których można poznać historię zalewu i o okolicy.

Do Jeziora Międzybrodzkiego schodzi stok góry Żar, najbardziej chyba znany szczyt Beskidu Małego, można na niego wjechać koleją linową PKL. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę: wzniesienia Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, Kotlinę Żywiecką i Jezioro Żywieckie. Na miejscu znajdują się lunety widokowe i plansza ułatwiająca lokalizację szczytów. Na szczycie znajduje się też zbiornik wodny elektrowni - najwyżej w Polsce położonym zasobnik tego typu. Są tu dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa, a w zimie góra przyciąga miłośników narciarstwa. Jest całoroczny tor saneczkowy i letnia zjeżdżalnia pontonowa.

W Międzybrodziu Żywieckim mieści się również Górska Szkoła Szybowcowa, organizująca loty widokowe po okolicy.

W pobliżu można znaleźć wiele tras prowadzących w góry, o różnym stopniu trudności. Przez górę Żar prowadzi odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego (oznaczony czerwonym kolorem) prowadzący m.in. przez pobliską Cisową Grapę na Przełęcz Kocierską. Warto też wybrać się zielonym szlakiem na Kiczerę (827 m).

Niedaleko stąd samochodem do Żywca, Bielska-Białej, czy Szczyrku można też wybrać się do dalej położonych Wadowic lub Suchej Beskidzkiej.


fot. wikipedia

  1. Artykuły: