Milki

Milki

Trudno wyobrazić sobie miejscowość położoną piękniej, niż Miłki. Znajdziemy ją na południe od Giżycka, wśród pagórkowatych ziem Wielkich Jezior Mazurskich. Z jednej strony Miłki graniczą z trzema jeziorami: Niegocin, Boczne i Jagodne, z pozostałych otaczają je lasy. Już samo to sprawia, że są bardzo atrakcyjne turystycznie, ale to nie wszystkie zalety Miłek i okolic.

Jeziora świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych. Pożeglujemy na nich, możemy je też przemierzać kajakami lub nieco bardziej leniwie - na rowerach wodnych. Można też przemierzyć kajakami prowadzący przez połączone jeziora rynnowe szlak Wojnowo-Buwełno-Ublik Mały, który zaczyna się na jeziorze Niegocin. Także wędkarze powinni być zadowoleni z pobytu w Miłkach. Tutejsze wody pełną są przeróżnych ryb, można więc liczyć na udane połowy.

Miłki szczególnie interesujące są zwłaszcza dla miłośników przyrody. W okolicznych lasach można nie tylko nazbierać smacznych grzybów, ale także zaobserwować różne gatunki flory i fauny. Dobrym miejscem do podglądania ptaków są zwłaszcza Bagna Nietlickie. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków. Obejmuje ponad trzydzieści jeden kilometrów kwadratowych. Na tym obszarze znajdują się rozległe tereny torfowisk powstałych w wyniku osuszenia jeziora Wąż. Rosną tu olsy, zarośla wierzbowe, brzozy, szuwary. Wśród występujących tutaj gatunków ptaków znajdują się gatunki chronione, a także wpisane d Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Mamy szansę zobaczyć między innymi bociana czarnego, orlika krzykliwego, żurawia,. Cietrzewia, bąka, rybitwę czarną, derkacza, błotniaka łąkowego i stawowego i wiele innych ptaków.

Miłki i okolice obfitują także w zabytki. W samych Miłkach znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Mazurach z końca XV wieku. Na uwagę zasługuje pochodzący z końca siedemnastego wieku, czyli z czasów po pożarze kościoła ołtarz i empora organowa.

Interesujący jest także nieodległy kościół w Rydzewie, wybudowany około 1580 roku, którego architektura łączy w sobie elementy gotyckie i barokowe.

Najstarszymi dziełami rąk ludzkich w okolicach Miłek są jednak groby przedsłowiańskich mieszkańców tych ziem Jaćwingów znajdujące się w Paprotkach.

Ciekawymi obiektami są także maleńkie, rozrzucone po gminie cmentarze wojenne z czasów I Wojny Światowej. Leżą na nich zgodnie obok siebie żołnierze niemieccy i rosyjscy. Cmentarze żołnierskie znajdziemy między innymi w Paprotkach, Przykopie i Marcinowej Woli.

Miłki posiadają bardzo dobrą bazę noclegową. W całej gminie znajdziemy pola namiotowe, campingi i hotele, a także miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych. Nie będzie też problemu ze znalezieniem miejsca, w którym można zjeść coś i miło spędzić czas - czeka tu na nas sporo barów i restauracji. Bardziej szczegółowe informacje znajdziemy pod numerem telefonu 0-87 4211014 w. 7, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Miłkach.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża