Milowka

Milowka

Milowka

Milówka to wieś położona w Beskidzie Żywieckim, znana w całej Polsce za sprawą kapeli Golec uOrkiestra, której założyciele stamtąd właśnie pochodzą.

Miejscowość malowniczo położona nad brzegami rzeki Soły, otoczona jest lasami i z uwagi na liczne atrakcje chętnie odwiedzana przez turystów. To świetna baza wypadowa do wędrówek zarówno po Beskidzie Śląskim jak i Żywieckim. Można stąd wybrać się na Baranią Górę, Halę Boraczą, Suchą Górę i w wiele innych, atrakcyjnych miejsc. Każdy znajdzie tu szlak dopasowany do swoich możliwości oraz czasu jakim dysponuje. Można też postawić na wypoczynek stacjonarny i korzystać z uroków tej pięknie położonej wsi.

Jedną z atrakcji Milówki jest park miejski zachęcający do rekreacji i spacerów z małymi dziećmi, znajduje się tam plac zabaw oraz siłownia. Rodzice mogą zabrać swoje pociechy również do Leśnego Grodu, górskiego parku botanicznego, gdzie w otoczeniu zieleni można bawić się wśród drewnianych domków i pomostów lub odwiedzić mini zoo. Pragnący mocniejszych wrażeń powinni skorzystać z tutejszego parku linowego. A tęskniący za spokojnym wypoczynkiem mogą wybrać się nad brzeg rzeki Soły, aby korzystać z dobrodziejstw wody i słońca.

W Milówce warto też zobaczyć tzw. Starą Chałupę, relikt dawnej architektury góralskiej, leżącą na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Stary drewniany dom został zachowany w prawie nie zmienionej formie, a w jego wnętrzu znajduje się obecnie muzeum.

Inne zabytki to: XIX-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy pochodząca z tego samego okresu kaplica świetego Antoniego.

Tutejsza baza noclegowa to przede wszystkim agroturystyka i pokoje do wynajęcia, ale można też wybierać spośród kilku znajdujących się tu hoteli.

Poza wędrówkami po licznych w okolicy szlakach turystycznych, warto wybrać się do pobliskich miejscowości wypoczynkowych: Zwardonia, Istebnej czy Koniakowa albo do oddalonego zaledwie o kilkanaście kilometrów Żywca, gdzie zawsze można liczyć na dużo różnorodnych atrakcji.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: