Mszana Dolna

Mszana Dolna

Mszana Dolna

Mszana Dolna to miasto na Podbeskidziu w województwie małopolskim, leżące w zlewisku rzeki Raby. To tu rozpoczynała swoją karierę Justyna Kowalczyk. Niedaleko stąd do Limanowej, Myślenic i Kasiny Wielkiej. Zaledwie 15 kilometrów dzieli je od Rabki - Zdrój, znanego i cenionego sanatorium dziecięcego, oraz znajdującego się w niej Rabkolandu, krainy zabaw dziecięcych.

Przechodzi tędy trasa karpacka (droga krajowa nr 28) szlak komunikacyjny przebiegająca poprzez województwa: małopolskie oraz podkarpackie.

Miejscowość leży malowniczo na terenie Beskidu Wyspowego, otoczona jego szczytami. Stanowi doskonała bazę wypadową do wycieczek po bliższej i dalszej okolicy, dlatego jest popularna wśród turystów. Wychodzą stąd lub przebiegają w okolicy, liczne szlaki turystyczne.

Można wyruszyć szlakiem czerwonym na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), na Lubogoszcz i do Kasiny Wielkiej, czarnym na Szczebel (977 m n.p.m.), czy żółtym przez Czarny Dział na Ćwilin.
Albo na bardziej oddalony Turbacz (1310 m) i szczyty Gorczańskiego Parku Narodowego Jaworzynę Kamienicką (1288 m), Kiczorę (1282 m), czy Kudłoń (1279 m).

W sezonie zimowym miłośnicy nart mogą korzystać z okolicznych wyciągów i tras biegowych.

Warto wybrać się na spacer na pobliskie wzgórze Grunwald, z którego można podziwiać panoramę okolicy, albo do parku miejskiego, znajduje się tu pomnik ku czci pomordowanych w okresie okupacji hitlerowskiej mieszkańców Mszany.

W Mszanie mieści się zabytkowy cmentarz żydowski z XVIII wieku. Choć został on zniszczony podczas II wojny światowej, zachowało się w nim około dwudziestu płyt nagrobnych pochodzących nawet z XIX wieku. Najbardziej znanym zabytkiem jest neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła wzniesiony w miejscu dawnego kościoła drewnianego.

Miasto posiada bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i baza noclegową. Mieści się tu też WySPA Mszanka - położone przy zbiegu dwóch rzek centrum odnowy biologicznej i rekreacji. Są tu baseny i inne atrakcje wodne oraz gabinety SPA.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: