Narewka

Narewka

Narewka

Narewka to wieś położona w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Narewką. Jest to ośrodek turystyczno-wypoczynkowy znajdujący się na samym skraju Puszczy Białowieskiej, niedaleko od granicy z Białorusią.

Wieś powstała w XVIII wieku i do dzisiaj zachowała zabytkowy układ przestrzenny z tamtego czasu. Miejsce cechuje się specyficznym przygranicznym klimatem łączącym się z odrębnością wyznań i wielokulturowością mieszkańców tych stron. Wśród mieszkańców sporą część stanowią polscy Białorusini. Znajduje się tu cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy. XIX-wieczna murowana świątynia przykryta jest kopułą i wybudowana w stylu eklektycznym, od frontu posiada trójkondygnacyjną wieżę. We wsi mieści się również kościół rzymskokatolicki i drewniany kościół baptystów. Do roku 1940 stała tu także synagoga.

Obok wsi, na niewielkim wzniesieniu mieści się warty uwagi XIX-wieczny cmentarz żydowski. Kirkut leży w lesie i zajmuje powierzchnię ponad 1 hektara, zachowało się na nim około 150 kamiennych macew. We wsi jest też mogiła zbiorowa Żydów z 1941 i cmentarz prawosławny z XIX wieku.

Cała gmina, której Narewka jest zresztą stolicą, położona jest w obszarze chronionego krajobrazu Puszcza Białowieska, w którym mieszczą się dodatkowo cztery rezerwaty przyrody: Siemianówka, Dolina Waliczówki, rezerwat florystyczny Gnilec i Rezerwat Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej.

Największą zaletą tutejszych terenów jest piękna, bujna przyroda, umożliwiająca odpoczynek w ciszy i spokoju, spacery po puszczy, grzybobranie. Jak również uprawianie aktywnej turystyki, pieszej oraz rowerowej, ciesząc przy tym oczy przepięknymi widokami i malowniczą zabudową pobliskich wsi.

Można też postawić na wypoczynek nad wodą, wędkarstwo, czy kajakarstwo. We wsi znajduje się kąpielisko, przystań kajakowa, a niespełna 10 kilometrów stąd mieści się rozległy Zalew Siemianówka, dysponujący piaszczystymi plażami, wypożyczalniami sprzętu wodnego i innymi atrakcjami.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: