Olsztyn

Olsztyn

Olsztyn

Olsztyn leży w południowej części Warmii nad rzeką Łyną. Znajduje się w granicach Pojezierza Olsztyńskiego wchodzącego w skład Pojezierza Mazurskiego. Miasto, będące stolicą województwa warmińsko-mazurskiego sąsiaduje z Puszczą Napiwodzko-Ramucką.

Unikalna lokalizacja pośród lasów, rzek i jezior czyni go doskonałym miejscem na spędzanie wolnego czasu zarówno dla miłośników przyrody, czy turystyki pieszej i rowerowej, jak i sportów wodnych. Przez miasto przepływają 3 rzeki: Łyna, Wadąg i Kortówka, a w jego granicach leży aż 15 jezior. Dzięki takiemu położeniu, można wybierać wśród kąpielisk oferujących różnorodne atrakcje. W sezonie wakacyjnym na Łynie odbywają się też spływy kajakowe.

Lasy zajmują ponad 20% powierzchni miasta. Warto wspomnieć, że wśród terenów rekreacyjno-wypoczynkowych są też liczne parki, zieleńce oraz rezerwaty przyrody. Miasto posiada rozwiniętą infrastrukturę sportową oraz bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową obejmującą: hotele, pensjonaty, hostele, agroturystykę, czy pole namiotowe.

Również miłośnicy zwiedzania na pewno nie wyjadą z Olsztyna rozczarowani. Wśród wielu zabytków, które można podziwiać, bez wątpienia należy wymienić gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku. Potężna warownia była dawniej siedzibą administratora dóbr ziemskich tutejszej kapituły. Najsławniejszym kanonikiem pełniącym ten obowiązek był sam Mikołaj Kopernik. Na zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur, w którym mieści się się m.in. stała wystawa kopernikowska. Największą salą ekspozycyjną jest dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z XVI wieku.

Z XIV w. pochodzi również gotycki kościół św. Jakuba (latem odbywają się tu Olsztyńskie Koncerty Organowe) i Stary Ratusz, dawna siedziba władz miasta. Warto też zobaczyć Bramę Wysoką, jedną z trzech bram, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto.

W Olsztynie można też udać się do muzeum przyrodniczego, czy zoologicznego. Albo korzystając z przyjemności typowo miejskich, pójść do kina, teatru lub filharmonii. Koneserzy mogą wybrać wycieczkę tematyczną „Śladami Stawki większej niż życie”.

W mieście znajduje się Obserwatorium Astronomiczne zlokalizowane w zaadaptowanej w tym celu wieży ciśnień z 1897 roku. Warto się tam wybrać szczególnie przy bezchmurnej pogodzie, z tarasu budynku można podziwiać piękną panoramę miasta. W Olsztynie znajduje się też, drugie co do wielkości polskie planetarium.
 

fot. wikipedia

  1. Artykuły:

  2. Zamek Kapituły Warmińskiej

    Added: 2017-03-07
    Zamek Kapituły Warmińskiej

    Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Początkowo składał się z pojedynczego skrzydła po północno-wschodniej stronie dziedzińca, do zabezpieczonego fosą wjazdu prowadził - od strony rzeki Łyny - most zwodzony.

    See more