Porabka

Porabka

Porabka

Porąbka to miejscowości turystyczno-wypoczynkowa położona nad rzeką Sołą, wśród wzgórz Beskidu Małego w województwie śląskim. Ulokowana pomiędzy Żywcem, a Kętami, pół godziny samochodem od Bielska-Białej.

Miejscowość powstała w XV w. przy zamku Wołek, będącym strażnicą graniczną księstwa oświęcimskiego, leżącą przy szlaku przez Kotlinę Żywiecką na Węgry. Dziś po tym gotyckim zamku zostały tylko ruiny, które można zobaczyć na szczycie Bujakowskiego Gronia, znajdują się tu fundamenty murów, pozostałość po fosie i wieży. Ze zbocza można zejść szlakiem do stanowiącej tutejszą atrakcję turystyczną zapory wodnej na Sole, za którą znajduje się Jezioro Międzybrodzkie.

Do Jeziora Międzybrodzkiego schodzi też stok góry Żar (761 m), na której szczyt można dostać się pieszo (prowadza tam dwa szlaki czerwony i zielony) lub wjechać koleją linowo-terenową PKL. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę, można podziwiać m.in. wzniesienia Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim. Na miejscu znajdują się lunety widokowe i plansza ułatwiająca lokalizację szczytów. Jest tu też zaplecze gastronomiczne. Na szczycie ulokowany jest zbiornik wodny elektrowni - najwyżej w Polsce położonym zbiornik tego typu. Są tu dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa, a w zimie góra przyciąga miłośników narciarstwa. Przez górę Żar prowadzi również odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego (oznaczony czerwonym kolorem) prowadzący na Przełęcz Kocierską.

Z Porąbki warto też wybrać się szlakiem zielonym na pobliską Trzonkę (729 m), na polanie przed jej szczytem znajduje się chatka turystyczna „Limba” (dawna leśniczówka).

Są to oczywiście tylko wybrane możliwości, bowiem usytuowanie wsi daje amatorom pieszych wędrówek, właściwie nieograniczone możliwości, od krótkich spacerów po uroczych leśnych zakątkach, po wielokilometrowe lub wręcz wielodniowe, trasy turystyczne. Dysponując samochodem też też wybrać się na dłuższe wycieczki po okolicznych atrakcjach, odwiedzić Andrychów, Żywiec czy Inwałd.

Na miejscu i w okolicy, można liczyć na dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: