Rabka-Zdroj

Rabka-Zdroj

Rabka-Zdroj

Rabka-Zdrój nazywana Miastem Dzieci Świata, leży w województwie małopolskim u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego. Położona jest w malowniczej Kotlinie Rabczańskiej, którą tworzą wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słonka.

Od ponad stu lat, z uwagi na swoje walory klimatyczne oraz wody lecznicze znana jest jako uzdrowisko, przede wszystkim dziecięce. Znajduje się tu 9 ujęć wód głębinowych, głównie solanek. Kuracjusze mogą korzystać z zakładu przyrodoleczniczego, czterech sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych, trzy z nich przeznaczone są dla dzieci.

Przez Rabkę i jej okolice przebiega wiele szlaków turystycznych, w tym także szlaki do nordic walkingu czy narciarstwa biegowego, jest też letni basen a zimą działa lodowisko. Można też skorzystać z pobliskich stoków narciarskich o różnym stopniu trudności.

W centrum uzdrowiska znajduje się rozległy, założony jeszcze w XIX wieku park zdrojowy zajmujący 30 ha. Podczas niedawnej rewitalizacji urządzono tu ogrody tematyczne z różnymi roślinami m.in. ogród różany, skalny, czy wrzosowisko, działają też uruchomione w 2009 r. tężnie solankowe. W parku znajduje się duży płac zabaw, korty tenisowe i kawiarnia. Jest również ścieżka zdrowia, siłownia na wolnym powietrzu, boiska do siatkówki plażowej oraz nowoczesny skatepark z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.

W Rabce znajduje się też dysponujący wieloma atrakcjami Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”, a w nim m.in. Muzeum Orderu Uśmiechu. Jest też Teatr Lalek „Rabcio” i muszla koncertowa stanowiąca centrum wydarzeń kulturalnych.

Będąc tu warto zwiedzić stary drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny, w którym znajduje się muzeum im. Władysława Orkana ze zbiorami etnograficznymi z tutejszych okolic. Kościół z 1606 r. jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury w regionie. Wnętrze świątyni pokryte jest polichromią, a jej wyposażenie pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku, do najcenniejszych zabytków należą neobarokowy ołtarz główny, XIX-wieczna ambona, oraz XVIII-wieczny chór muzyczny.

W pobliskiej Chabówce znajduje się też Skansen Taboru Kolejowego.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: