Rydzewo

Rydzewo

Rydzewo to wieś położona w powiecie giżyckim, w gminie Miłki, znajduje się bezpośrednio nad jeziorami Niegocin i Boczne. Miejscowość ta oddalona jest o 6 km od trasy Warszawa - Giżycko.

Wieś Rydzewo powstała około 1552 roku. Biskup ewangelicki Johannes Wigand zarządził w 1579 r. budowę kościoła w Rydzewie. Świątynie oddano do użytku w 1591r. W parafii powstała również szkoła, którą zreorganizowano w 1737 r. Przez długi okres czas czasu wieś nosiła polską nazwę, którą w 1927 roku zniemczono na Rotwalde. Według spisu mieszkańców z 17 maja 1939 roku wieś liczyła 402 osoby.

W miejscowości tej jest kilka miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich jest właśnie Kościół w Rydzewie. Jest on cennym zabytkiem architektury zbudowanej początkowo w stylu gotyckim. Świątynia powstała na rzucie prostokąta, posiada kwadratową wieżę od zachodu, kruchtę od strony południowej i dobudowaną zakrystię od północy. Ołtarz główny pochodzi z roku 1600, a ambonę dobudowano 30 lat później. W roku 1945 wieś w niewielkim stopniu uległa zniszczeniu. Za najstarsze zabytki budownictwa wiejskiego uznane są dwa murowane zabudowania w Rydzewie wzniesione na przełomie XIX i XX wieku.

Dobre warunki klimatyczne i krajobrazowe miejscowości Rydzewo pozwalają turystom i zwiedzającym na uprawianie wszystkich form aktywnej turystyki. Znajdziemy tu wiele tras rowerowych i pieszych o różnych stopniach trudności. W okolicy znajdują się także dobre ośrodki jazdy konnej. Znaleźć tu można dobrze przygotowane pola namiotowe, położone wśród lasów z dala od zgiełku miast, idealnie nadające się do wypoczynku dla osób, które cenią możliwość spędzania czasu na łonie przyrody. W Rydzewie można również zacumować w licznych portach m.in. Port Mazuria czy Port przy Gospodzie Pod Czarnym Łabędziem.

Wieś Rydzewo jest również doskonale zaopatrzona w bazę gastronomiczną i noclegową. Turysta znajdzie tu piękne i klimatyczne zakątki, w których można dobrze zjeść i przenocować. Znajduje się tu przytulna Jadłodajnia pod Świerkami, która oferuje w swoim menu typowo polskie dania. Serwowane są pierogi, naleśniki i inne dania kuchni domowej. Wieczorami można udać się do Tawerny Pod Wesołym Piratem, która mieści się w porcie Mazuria. Na każdego turystę czeka tu zimne piwko i smaczne przekąski. Ciekawy wystrój i doborowa atmosfera czynią to miejsce godnym zatrzymania się choćby na chwilę. Innym interesującym miejscem jest Gospoda Pod Czarnym Łabędziem. Ma ona klimat starej pruskiej gospody sprzed ponad 100 lat. Jedną z atrakcji jest wyśmienita kuchnia regionalna, w której serwowane są specjały kuchni polskiej, pruskiej i litewskiej. Potrawy przygotowywane są na podstawie oryginalnych, starych receptur, a menu opracowywane jest zgodnie z porami roku np. latem - podawane są pierogi z truskawkami, a zimą - bigos. Surowce wykorzystywane do przyrządzania serwowanych potraw pochodzą z lokalnych gospodarstw ekologicznych.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża