Sandomierz

Sandomierz

Sandomierz

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, przez niektórych nazywane polskim Rzymem. Określenie to wzięło się zapewne z tego, że Sandomierz, tak jak i stolica Włoch, położony jest na siedmiu wzgórzach. Niektórzy jeszcze dodają kolejne podobieństwo - ciągnące się pod obu miastami podziemia. A inni, nieco złośliwie mówią, że w Sandomierzu też jest pełno turystów…

Sandomierz to właściwie dwa miasta. Część przemysłowa - Nadbrzezie -, położona jest w dole, na prawym brzegu Wisły, natomiast część historyczna znajduje się na lewym brzegu, na wspomnianych wzgórzach. Celem wszystkich turystycznych wycieczek jest oczywiście ta druga.

Miasto urzeka swoim klimatem, architekturą i zabudową. Spacer możemy zacząć od Bramy Opatowskiej, jedynej zachowanej od czasów średniowiecznych bramy miejskiej - miasto kiedyś oplatał system murów obronnych z czterema bramami wjazdowymi -, następnie skierować się na Stary Rynek. Starówkę zdobią piękne kamienice mieszczańskie z mnóstwem architektonicznych detali. Ta część miasta robi największe wrażenie i najbardziej oddaje jego historyczny charakter. Podobnie jak Ratusz, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Polsce.

Od Starego Miasta dojdziemy jedną z uliczek na Zamek. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to król Kazimierz Wielki zastąpił stary, drewniany gród murowanym zamkiem. Później zamek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniany. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na okalającą miasto Wisłę.

Jedną z atrakcji miasta są jego podziemia. Kiedyś pełniły one funkcje obronne - mieszkańcy szukali w nich schronienia podczas najazdów i wojen - oraz praktyczne, jako składy kupieckie. Dziś zachowała się tylko część z nich, a do dyspozycji zwiedzających oddana jest Podziemna Trasa Turystyczna o długości blisko pół kilometra.

Turyści przyjeżdżają do Sandomierza nie tylko dla klimatu tego pięknego miejsca, ale także ze względu na Ojca Mateusza. Tak nazywa się popularny serial telewizyjny, do którego zdjęcia kręcono właśnie w tym mieście.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: