Siedlce

Siedlce

Siedlce

Siedlce to spore miasto leżące na Wysoczyźnie Siedleckiej między rzeką Muchawką, a Helenką, oddalone 30 km od Sokołowa Podlaskiego i 90 km od Warszawy.

Przez tutejsze tereny biegły w XV w. szlaki łączące Księstwo Mazowieckie z Rusią Halicką. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z datowanych na tamte czasy dokumentów biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Okres największej świetności przypada na wiek XVIII, kiedy to miasto było w rękach księżnej Aleksandry Ogińskiej - pochodzącej z rodu Czartoryskich - żony hetmana wielkiego litewskiego Michała Ogińskiego. To ona silnie wpłynęła zarówno na rozwój ekonomiczny, jak i kulturowy miasta. Za jej czasów powstała duża część budowli, które dziś są najwartościowszymi i najbardziej wyróżniającymi się zabytkami w Siedlcach.

Przykładem może być stojący w centrum, widowiskowy ratusz miejski. Architektura budynku to zestawienie różnych stylów, są tu elementy klasycystyczne, rokokowe czy barokowe. Na wieży ratuszowej znajduje się kurant, który wygrywa znany motyw z "Pożegnania Ojczyzny" Kleofasa Ogińskiego oraz figura Atlasa podtrzymującego złocącą się na tle nieba kulę ziemską. Mieści się tu Muzeum Regionalne. W mieście działają jeszcze dwa muzea: Jana Pawła II i szczególnie godne uwagi Muzeum Diecezjalne, w którym można podziwiać jedyny w Polsce obraz znanego hiszpańskiego malarza - jednego z najbardziej cenionych przedstawicieli manieryzmu - El Greco. Dzieło zatytułowane „Ekstaza świętego Franciszka” datowane jest na 1575 rok.

Na przeciwko znajduje się XVIII-wieczny kościół pw. św. Stanisława. Barokowo-klasycystyczna budowla była pierwszym murowanym kościołem w Siedlcach, wewnątrz w prezbiterium znajdują się obrazy z kolekcji Ossolińskich przedstawiające ewangelistów.

Kolejnym zabytkiem związanym z Aleksandrą Ogińską jest klasycystyczna kaplica św. Krzyża, znajduje się tu - najprawdopodobniej wykonane przez samą księżną - zdobione nakrycie ołtarza oraz jej krypta grobowa.

Jednak najbardziej chyba znanym zabytkiem jest znajdujący się w centrum, klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy z XVIII w. Składa się on z Pałacu Ogińskich oraz Parku Aleksandria przekształconego w park miejski.

Na obrzeżach miasta znajduje się Zalew Muchawka, około 40 ha zbiornik będący ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Siedlec i przyjezdnych. Można tu pływać, opalać się i wędkować, jest to też miłe miejsce na spacer, czy wycieczkę rowerową.


fot. wikipedia

 1. Artykuły:

 2. Zalew Muchawka w Siedlcach

  Added: 2017-06-28
  Zalew Muchawka w Siedlcach

  Zalew Muchawka w Siedlcach wybudowany został w latach 70. XX wieku na rzece o tej samej nazwie, będącej dopływem Liwca. Ma około 40 ha i powstał specjalnie do celów rekreacyjnych. Jest ulubionym miejscem relaksu mieszkańców Siedlec i przyjeżdżających do miasta turystów. Można tu pływać, opalać się i wędkować, jest to też miłe miejsce na spacer, czy wycieczkę rowerową.

  See more

 3. Zespół pałacowo-ogrodowy w Siedlcach: Pałac Ogińskich

  Added: 2017-06-28
  Zespół pałacowo-ogrodowy w Siedlcach: Pałac Ogińskich

  Murowany pałac został wybudowany na początku XVIII w. jako rezydencja księcia Kazimierza Czartoryskiego. W następnych latach przechodził kolejne przebudowy, najpierw za sprawą syna księcia - Michała Czartoryskiego - później, pod koniec XVIII w. zdecydowane zmiany wprowadziła jego wnuczka księżna Aleksandra Ogińska.

  See more