Obiekty promowane w najbliższej okolicy

Hostel "Poznań Petit"

Category: hostel

City: Poznań

 

Swarzedz

Swarzedz

Swarzedz

Swarzędz to miasto w woj. wielkopolskim, wchodzące w skład aglomeracji poznańskiej, powszechnie znane w Polsce z produkcji mebli.

Położone jest nad Jeziorem Swarzędzkim. Na jednej z dwóch wysp znajdujących się na tym jeziorze archeolodzy odkryli pozostałości słowiańskiej świątyni Swaroga, to właśnie od jego imienia pochodzi prawdopodobnie nazwa miasta.

W okolicy jeziora biegnie popularna ścieżka spacerowa, znajduje się tu również przystań z wypożyczalnią kajaków. Obok jeziora biegnie też szlak rowerowy z Pobiedzisk nad Jezioro Maltańskie w Poznaniu i wielkopolski fragment szlaku pielgrzymkowego, tzw. Drogi św. Jakuba prowadzącego aż do do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Wszyscy, którzy nie mają w planach aż tak długiej wędrówki mogą pozostać w mieście i spędzić aktywnie czas w centrum rekreacji „Wodny Raj”. Można tam skorzystać z pływalni i zabiegów odnowy biologicznej. Jest też kręgielnia, wypożyczalnia rowerów, a w zimie lodowisko.

Jednak główną atrakcją Swarzędza jest największy w Europie skansen pszczelarski, prezentujący bogate zbiory eksponatów związanych z historią bartnictwa, pszczelarstwa oraz jedwabnictwa, na ziemiach polskich.

Znajduje się w nim unikatowy zbiór ponad 230 różnego rodzaju uli. Niektóre robią naprawdę duże wrażenie na zwiedzających. Znajdziemy tu ule będące miniaturami architektonicznymi przedstawiającymi konkretne budynki, takie jak np. poznański ratusz, czy przypominają wiejskie chaty. Są też ule figuralne, przedstawiające postacie ludzi, w tym patrona pszczelarstwa św. Ambrożego, lub zwierząt: najczęściej niedźwiedzi. Co ciekawe, większość uli jest nadal zamieszkana przez pszczoły. Najstarszy ul to zachowana w doskonałym stanie 600-letnia barć wydobyta z Wisły. W znajdującym się tu budynku pofolwarcznym, mieści się wystawa sprzętu pszczelarskiego.

Skansen należy do zespołu parkowego z końca XIX w., obejmującego również znajdujący się w jego obszarze, zabytkowy pałac.

Wśród zabytków Swarzędza wyróżnia się też wielokrotnie przebudowany kościół pw. św. Marcina z 1638 roku oraz rynek z otaczającymi go secesyjnymi i eklektycznymi kamienicami.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: