Szczecin

Szczecin

Szczecin

Szczecin to stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, leżące nad Odrą oraz jeziorem Dąbie, otoczone przez trzy duże kompleksy leśne: Puszczę Wkrzańską, Bukową i Goleniowską. Szczecin jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym, jak również turystycznym, mogącym poszczycić się zarówno wielowiekową, burzliwą historią, jak i bogactwem cennych zabytków oraz atrakcji.

Atrakcje turystyczne Szczecina

Jedną z wizytówek stolicy Pomorza Zachodniego są bez wątpienia Wały Chrobrego, tworzące wspaniałe trasy widokowe nad Odrą, a przez to będące reprezentacyjną częścią miasta. Na Wałach Chrobrego warto zobaczyć także zabytkowe i zachwycające monumentalnym charakterem budynki użyteczności publicznej, w tym przede wszystkim gmachy Głównego Muzeum Narodowego, Akademii Morskiej i Urzędu Wojewódzkiego.

W gronie najważniejszych zabytków Szczecina nie sposób nie wymienić także Zamku Książąt Pomorskich, Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba, Ratusza Staromiejskiego z Rynkiem Siennym, Bramy Portowej, Bramy Królewskiej, Baszty Siedmiu Płaszczy, Czerwonego Ratusza, czy budynku Urzędu Miejskiego.

Pasjonatów architektury nie może też zabraknąć w centrum Szczecina, wyróżniającym się licznymi placami w formie rond, szerokimi alejami obsadzonymi drzewami oraz kilkukondygnacyjnymi, eklektycznymi kamienicami. Ten charakterystyczny, gwiaździsty układ urbanistyczny często porównywany jest do tego, zrealizowanego w stolicy Francji, przez co Szczecin w dalszym ciągu bywa nazywany Paryżem Północy.

Zieloną enklawą miasta są z kolei uwielbiane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów Jasne Błonia z pomnikiem Jana Pawła II, przechodzące w Park Kasprowicza - największy park miejski w Szczecinie, w którym zobaczyć można Pomnik Czynu Polaków, odsłonięty w 1979 roku, oraz Ogród Różany, zwany potocznie Różanką. Dużym skupiskiem zieleni są ponadto szczecińskie cmentarze, w tym Cmentarz Centralny - największy w Polsce, trzeci pod względem wielkości w Europie i jeden z największych na świecie.

W Szczecinie na szereg atrakcji mogą liczyć także miłośnicy kultury - w mieście czekają na nich liczne muzea, teatry, galerie sztuki oraz filharmonia, której siedzibą od 2014 roku jest nowoczesny budynek, będący laureatem wielu prestiżowych nagród architektonicznych. W stolicy Pomorza Zachodniego nie zapomina się też o amatorach aktywnego wypoczynku - do ich dyspozycji oddaje się liczne obiekty sportowo-rekreacyjne, wciąż poszerzającą się sieć ścieżek rowerowych oraz przystanie i mariny nad jeziorem Dąbie.

Noclegi w Szczecinie

Poszukiwania noclegu w Szczecinie nie powinny przysporzyć nam wielu trudności - miasto daje nam szerokie spektrum możliwości do wyboru. Nocleg w Szczecinie możemy zarezerwować zarówno w nowoczesnym hotelu lub komfortowym pensjonacie w centrum miasta, jak i kwaterze prywatnej czy pokoju gościnnym zlokalizowanym na jego obrzeżach.

fot. Wikipedia

 1. Artykuły:

 2. Cmentarz Centralny w Szczecinie

  Added: 2017-06-22
  Cmentarz Centralny w Szczecinie

  Cmentarz Centralny w Szczecinie to największy cmentarz w Polsce, trzeci pod względem wielkości w Europie, a także jeden z największych na świecie. Usytuowana we wschodniej części dzielnicy Gumieńce nekropolia powstała w latach 1899-1900 według projektu niemieckiego architekta Wilhelma Meyera-Schwartaua.

  See more

 3. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

  Added: 2017-06-22
  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, wznoszący się na Wzgórzu Zamkowym, jest jednym z najważniejszych i najciekawszych zabytków miasta. Historyczna siedziba dynastii Gryfitów, panującej na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku, jest nieodłącznym elementem nadodrzańskiego krajobrazu Szczecina, a dla wielu mieszkańców - także jego symbolem.

  See more