Torun

Torun

Piękne miasto położone nad Wisłą, szczycące się wspaniałymi zabytkami i niezwykła historią. Każdy, kto się tutaj wybierze, obowiązkowo musi zwiedzić dom Mikołaja Kopernika, przepiękną Starówkę i spróbować tutejszych pierników. Prawa miejskie posiada Toruń od 1233 roku. To słynne niegdyś krzyżackie miasto bogaciło się głównie na handlu. W porcie wiślańskim przyjmowane były statki morskie, powstały mury obronne, których części można do dziś podziwiać. Od wieków mieszały się tu wpływy polskie i niemieckie i współistniały dwie religie: katolicka i protestancka.

Z racji wartości historycznej Toruń został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Torunia najlepiej zacząć od ratusza, gdzie można podziwiać panoramę miasta. Ratusz pełnił w Toruniu wiele funkcji: stanowił siedzibę władz miasta sądu, był rezydencją przybywających tu królów, miejscem obrad sejmu. W czasach obecnych mieści się tu muzeum sztuki średniowiecznej, rzemiosła regionu i malarstwa polskiego.

Będąc na starówce warto się zatrzymać przy numerze 35, gdzie mieści się kamienica Pod Gwiazdą. Spośród zabytków sakralnych godzien uwagi jest kościół pofranciszkański, mieszczący się przy ulicy Marii Panny. W nawie głównej znajdują się wspaniałe organy.

Spragnieni spaceru, mogą przejść się bulwarem Filadelfijskim oddzielającym starówkę od Wisły.

źródło: Wydawnictwo Bezdroża