Swinoujscie

Twierdza Morska Świnoujście

Twierdza Morska Świnoujście

Added: 27 June 2017

Twierdza Morska Świnoujście to pochodzący z XIX wieku zespół pruskich fortyfikacji, których celem była ochrona portu i miasta. Do naszych czasów z czterech fortów przetrwały trzy: fort Anioła, Zachodni i Wschodni (inaczej Gerharda).

Fort Anioła to najstarszy z fortów. Wybudowano go w latach 1854-1858, a jego nazwa wzięła się z podobieństwa do mauzoleum cesarza Hadriana czyli dzisiejszego zamku św. Anioła w Rzymie. Fort, który miał chronić twierdzę od strony lądowej, składa się z trzykondygnacyjnej rotundy zakończonej tarasem i basztą. W ścianach znajdują się otwory strzelnicze, a całość otoczona jest ziemnymi wałami.

Fort Zachodni powstał w latach 1856-1861 i miał zapewnić ochronę portu od strony morza. Fortyfikacje stanowiła reduta otoczona wałami ziemnymi i fosą oraz stanowiska artyleryjskie, które z czasem zostały wzmocnione przez gniazda karabinów i moździerzy. Dziś znajduje się tu muzeum historii twierdzy, w którym można zobaczyć baterie dział, kolekcje mundurów i militariów.

Ostatni z ocalałych fortów to doskonale zachowany fort Wschodni nazywany też fortem Gerharda. Znajduje się on na wyspie Wolin, niedaleko latarni morskiej i został wybudowany w okresie 1856-1863. Najpierw była to składająca się z dwóch pięter reduta, którą w 1881 przebudowano na nadbrzeżną baterię artyleryjską. Od roku 2001 w forcie siedzibę ma Muzeum Obrony Wybrzeża w którym zgromadzono szereg ciekawych eksponatów związanych z historią fortyfikacji nadbrzeżnych. Muzeum to nie tylko gabloty i ekspozycje, ale także, a może przede wszystkim możliwość zwiedzania w formie niecodziennego przeszkolenia pruskiego rekruta. Turyści mogą wcielić się w pruskich żołnierzy i przejść trasę szkoleniową. Takie zwiedzanie nie jest limitowane wiekiem i przeznaczone jest dla każdego.

fot. Fort Gerharda / wikipedia
Warto też wspomnieć, że Muzeum Obrony Wybrzeża udostępnia dla turystów inną atrakcję jaką jest Podziemne Miasto. To kompleks korytarzy, bunkrów i schronów, który znajduje się również na wyspie Wolin, kilka kilometrów od fortu Gerharda.