Zywiec

Zamek w Żywcu

Zamek w Żywcu

Added: 14 March 2017

Zamek w Żywcu, nazywany Starym (w odróżnieniu od tzw. Nowego Zamku) lub Zamkiem Komorowskich znajduje się na miejscu wcześniejszego, gotyckiego średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 r., odbudowa i rozbudowa trwały do końca XVI wieku.

W tym czasie budowla przechodziła liczne zmiany zarówno wyglądu jak i przeznaczenia. Najpierw na końcu XV w., priorytetem stała się obronność budowli, która zyskała solidne mury obronne z czterema narożnymi basztami, otaczające część mieszkalną i dziedziniec wewnętrzny. Następnie w II poł. XVI wieku przemieniono ją w renesansową rezydencję, zbudowano wtedy arkadowy dziedziniec, dachy zwieńczono attykami, zmieniono kamieniarkę portali i okien.

Kolejne zmiany w architekturze obiektu przyniósł początek XVIII wieku oraz panująca w tym czasie na zamku rodzina Wielopolskich. Rezydencja zyskała charakter pałacowy, powstała też barokowa elewacja, kolejnej już zmianie uległy dachy, portale i okna. Stworzono też sąsiadujący z zamkiem ogród włoski i rozbudowano pomieszczenia gospodarcze.

Habsburgowie, kolejni właściciele zamku po raz wtóry zmienili elewację zewnętrzną budynku, która w tym wyglądzie dotrwała do czasów obecnych.

W okresie okupacji zamek zajmowany był przez Niemców, następnie po wojnie stał się własnością miasta, wtedy to przeznaczono go na mieszkania lokatorskie, biura i pracownie Domu Kultury. W latach 80. XX w. mieszkańców wykwaterowano, a zamek poddano gruntownemu remontowi. Od 2005 roku jest on siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.

W muzeum można dziś oglądać wystawy stałe związane z historią samego zamku, jak i miasta Żywca, tutejszymi pracami archeologicznymi i sztuką sakralną oraz kulturą ludową Żywiecczyzny. W stajni zamkowej mieści się ekspozycja przyrodnicza, a w salach najstarszej wieży rycerskiej z XV w. znajduje się Izba Tortur, można tu zobaczyć m. in. łoże sprawiedliwości (zwane madejowym), strój kata, czy hiszpańskie buty. Dodatkowo na zamku organizowane są różnorodne wystawy czasowe.

Zamek znajduje się w centrum Żywca, na ul. Zamkowej 2.

fot. wikipedia