Zgorzelec

Zgorzelec

Zgorzelec

Zgorzelec to nieduże miasto na Dolnym Śląsku, które zachwyca turystów swoim wyglądem oraz wspaniałymi zabytkami. W pierwszej kolejności warto wybrać się na Plac Pocztowy, gdzie dominuje słup dystansowy poczty sasko-polskiej z 1725 roku. Słup ten usytuowany jest naprzeciwko Mostu Staromiejskiego, którym można przejść do niemieckiej części miasta oraz w pobliżu zabytkowego młyna.

W Zgorzelcu turyści mogą się wybrać także na zwiedzanie Zespołu Dworskiego przy ul. Henrykowskiej, Barokowego Pałacu z 1730 roku, zabudowań dawnego Kruczego Folwarku oraz domu Jakuba Böhme, który był wybitnym mieszkańcem Zgorzelca.

Miłośników historii zapewne zainteresuje miejsce przy ul. Łużyckej, gdzie w okresie II wojny światowej ulokowany był obóz jeniecki Stalag VIII A. Izba Pamięci obozu znajduje się w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych, przy ul. Powstańców Śląskich 1. Ciekawostką może być również wiadukt kolejowy z XIX wieku, przypominający akwedukt rzymski oraz Dom (Zagroda) Kołodzieja, który w oryginalnym stanie przetrwał od 1822 roku aż do dziś.

fot. wikipedia

  1. Artykuły: