Zwardon

Zwardon

Zwardon

Zwardoń, zwany też „Śnieżnym Zwardoniem” to malowniczo położona górska miejscowość, przy samej granicy ze Słowacją. Znajduje się w masywie Wielkiej Raczy na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w województwie śląskim. Centrum wsi leży na przełęczy Zwardońskiej a jej osiedla mieszczą się na okolicznych wzgórzach.

W XIX wieku znajdowała się tu stacja kolejowa, przez którą jeździły pociągi do Żywca, a także z Lwowa, przez Kraków do Wiednia. To właśnie wokół niej zaczęli osiedlać się okoliczni chłopi skuszeni nadzieją lepszego zarobku. Choć Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością, z uwagi na piękne położenie i unikatowy mikroklimat stał się popularną miejscowością letniskową jeszcze przed II wojną światową. W latach trzydziestych był też znaną stacją narciarską, w zimie działał nawet specjalny pociąg dowożący tu narciarzy aż z Warszawy. Szybko zaczęły tu powstawać liczne wille letniskowe i pensjonaty, coraz częściej zatrzymywano się również w okolicznych domach góralskich. Wieś zaczęła żyć w dużej mierze z turystyki.

Dziś również Zwardoń jest miejscem bardzo cenionym przez letników i liczącym się ośrodkiem sportów zimowych. Jego położenie pomiędzy trzema przełęczami: Zwardońską, Przysłop i Graniczne, sprawia, że panuje tam specyficzny mikroklimat, to dzięki niemu śnieg zatrzymuje się tu bardzo długo, często nawet do kwietnia. Działa tu aż 16 wyciągów orczykowych i kolej linowa.

Na północnym stoku Rachowca mieści się Stacja Narciarska Zwardoń Ski dysponująca w sumie 12 km różnego rodzaju tras i czteroosobową kolejką linową. Są też wyciągi orczykowe i snow park. Działa tu przewidziane dla najmłodszych narciarzy, przedszkole „Śnieżny Raj”. Stok jest naśnieżany i oświetlony. Na miejscu znajduje się karczma oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

W okolicy można uprawiać też narciarstwo biegowe i skiturowe. Znajduje się tu prawie nieograniczona liczba szlaków turystycznych polskich i słowackich, są też liczne szlaki rowerowe.

Zwardoń jest położonym wśród pięknych krajobrazów, spokojnym miejscem dającym możliwość wypoczynku wśród bujnej górskiej przyrody, z daleka od miejskiego zgiełku.

fot. Schronisko PTTK „Dworzec Beskidzki” (wikipedia)

  1. Artykuły: